Nem egyszerű feladat megtalálni a következő slágertémát, amiért az olvasóid (pozitív értelemben) megőrülnek, ezért árgus szemekkel figyeled, hogy korábban melyik anyagok volt sikeresek. Ha megtaláltad a sikeres anyagokat, jön az újabb dilemma: blogposztként már nem szerencsés újrahasznosítani őket, viszont egy kis változtatással még készíthetsz belőlük videós szkriptet vagy akár podcastet. Viszont ne gondold, hogy ez a feladat egyszerű volna, mert egy másik műfajba kell átültetned a tartalmad. Nézzük, hogyan csinálj forgatásra kész videószkriptet a blogbejegyzésedből.
A Lumen5-on túl
Tavaly nyáron készült egy cikkünk arról, hogyan adaptálhatod a blogposztodat
egy online app segítségével, és hogy milyen egyszerűen készíthetsz a cikkedből videót. A konklúziók (leginkább a hátrányok) már akkor is világosak voltak: a Lumen5 nem nyújt igazán szabad kezet a felhasználóinak, így néhány videó után elmúlik az újdonság hatása. Hosszabb távon ezért jobban jársz, ha a videós stratégiádat egyedi tartalmakra építed konzervmegoldások helyett, és ha nem kell kompromisszumokat kötnöd a videós szkript megírásakor. Ráadásul így fájó korlátozások nélkül ültetheted át a blogposztodat forgatókönyvvé. Mostani cikkünkben azt vesszük végig, hogy ezt miképp teheted meg.
1. Válaszd ki a posztot, amit adaptálni fogsz
A nemzetközi szakirodalom arra helyezi a hangsúlyt, hogy melyik a legnépszerűbb cikked, én viszont azt mondom, hogy ne ez legyen az egyetlen szempont, amit megvizsgálsz. Figyelj arra is, hogy melyik népszerű tartalmad alkalmasabb a vizuális adaptációra. Például tegyük fel, hogy e 2 tartalmad sikeres volt:
- A 10 legjobb zsírgyilkos edzés
- Miért fontos edzés után a fehérje és szénhidrát?
Az elsőnél szinte látod magad előtt a gyakorlatokat, a másodiknál viszont egy hosszú monológ jelenik meg előtted, ami nagy eséllyel szponzorált tartalom is egyben. Lehet, hogy az utóbbit többen olvasták, de nem biztos, hogy ha videó készülne mindkettőből, akkor is többen néznék meg. A következő szempontokra figyelj:
- Melyik témát könnyebb forgatni? Az elsőnél például csak fel kell venni a gyakorlatokat, a másodiknál lehet, hogy szerezni (vagy készíttetni) kéne néhány animációt a molekulák felszívódásáról, hiszen senki nem szeretne 5 percig egy beszélő fejet látni.
- Melyik cikk tartalmát tudod (jobban) tömöríteni? Melyikhez nem kell sokat magyarázni? Megint csak: az elsőnél 10 másodperc után belecsaphatsz a lecsóba, utóbbi több elméleti magyarázatot követel.
- Melyikben van több látványelem? A gyakorlat üti az elméletet.
- Melyik tud jobban terjedni magától a közösségi médiában? A zsírgyilkos edzés nagy eséllyel (bocsásd meg a szót) megosztásmágnesebb.
- Melyiket olcsóbb előállítani? Például: az elsőhöz nincs szükség mikrofonra (mikroportra), hiszen a gyakorlatokat felmondott szöveg nélkül is bemutathatod (egy jó zenére vágva azokat). A másodiknál kell a hangcucc, ha jó hangminőséget szeretnél.
Ne feledd: a néző fel fogja tenni azt a kérdést, hogy miért kellene neki megnéznie ezt a videót. „
Miért több az, mint egy sima blogposzt?” A válasz: a vizuális plusz miatt, amit nyújtasz neki. Egy videó fogyasztása ugyanis nem mindig kényelmesebb, mint elolvasni (átfutni) egy cikket.
2. Döntsd el, milyen formátumban videózol
Mielőtt végigvennénk a lehetőségeket, ezt vésd fel a falitábládra, mert fontos: egy szöveges és egy videós tartalom között nem az a különbség, hogy az utóbbi esetén a PLAY gomb megnyomása kiváltja az olvasást. Gondolj a filmre és a regényre: amíg a regénynél a szavakban, addig a film esetében a képekben valósul meg a drámai tartalom. Avagy:
Story told in pictures
Az adaptáció legfontosabb feladata az, hogy az írott műfajt hatékonyan át tudja ültetni a képi műfaj követelményeinek megfelelően, tehát arra kell törekedned, hogy a tartalmad vizuális legyen. Ne csak elmondani akard azt, hanem megmutatni is. Ha ezt felírtad, akkor nézzük, milyen a videotípusok közül választhatsz:
- demóvideó (lényegében termékbemutató)
- whiteboard videó
- animációs videó
- testimonial videó
- how-to vagy edukációs videó
- esettanulmány
Természetesen adott még:
- a (nem Lumen5-val készített) slideshow
- és a videós PowerPoint-prezentáció
Első körben viszont ezt kell eldöntened: (meglévő) fotókkal vagy élőszereplős forgatott anyaggal szeretnél-e (tudsz-e) dolgozni? Az elsőnél a munka dandárja az utómunkára hárul, hiszen a forgatókönyv megírása és a képek kiválasztása után egyedi hangulatú és jó minőségű montázst kell készítened megfelelő feliratokkal és narrációval. Ez utóbbi nem kötelező, de ha képben nem, hangban akkor is célszerű jelen lenned. A másodiknál pedig meg kell dupláznod az erőfeszítéseid, hiszen a forgatást is végig kell gyűrnöd, cserébe a végeredmény is személyesebb és látványosabb. Nincs azzal semmi gond, ha első körben csak slideshow-ra vagy videós PowerPoint-prezire van forrásod ésvagy kapacitásod, mivel ez is lehet érdekes (tessék,
egy korábbi cikkünk arról, hogy ilyen esetben mire kell figyelned). A lényeg: nézd meg, hogy a kiválasztott blogcikk adaptálását hogyan valósítod meg, mert csak így léphetsz tovább.
3. Nézd meg a filmet a fantáziádban
Read More