Szeretnél videókat készíteni, de szoros a büdzséd? Nincs több milliós kereted, de hiszel abban, hogy a videomarketingé a jövő?
Tegyük fel, hogy az idei évre betervezel 25 videót, vagyis kéthetente egyet, de részenként maximum 5500 forintot szeretnél a projektre szánni. Lehetséges ez egyáltalán? Képes vagy ilyen alacsonyan tartani a költségvetést?
Ezekre a kérdésekre fogunk válaszolni. Ezt a tudásanyagot ilyen formában, így összeszedve sehol máshol nem találod meg. Mi már kipróbáltuk, leteszteltük, és a dolog működőképes.
Most te jössz!
via hu.123rf.com
Mitől lehet sikeres a videomarketinged idén? (szólt a kérdés)
Az idei év egyik első cikke a Marketingszöveg.comon arról szólt, hogy miképp lehet sikeres a videomarketinged idén, és az olvasnivaló rögtön be is indította néhány követőnk agykerekét.
Az előfizetőinknek szóló Facebook-csoportban ugyanis felmerült a kérdés, hogy megéri-e pusztán összevágott képekből és egy kis narrációból (meg zenéből) álló videót készíteni. Olyat, ami a közösségi médiában népszerű, de amiről azt gondoljuk, hogy nem feltétlenül jó minden iparágra ráhúzni.
Valami ilyesmiről beszélünk (ezt még cirka másfél éve csináltam az Oxygen Medicalnak, és a videó azóta a váróteremben fut, ezért nincs alatta sem zene, sem narráció):
A Facebook-csoportban elhangzott kérdés már elsőre sem tűnt rossznak, de így továbbgondolva izgalmas kis agytengó indult el az irodában. Elvégre nem mindenki rendelkezik olyan lehetőségekkel, mint egy milliárdos árbevételű multi, ahol tízmilliókat szórhatnak el az ügynökségek munkájára, ahol aztán megtervezik az unalmas és hagyományos szpotokat.
Van, akinek csak a kreativitás marad.
Hogy mi a helyzet velük? Nos, ők most olyan eszközt kapnak a kezükbe, amivel behozhatják a lemaradásukat. Úgy szeretnénk segíteni, hogy összeszedtünk 10 darab tippet, amelyek betartásával akár 0 forintból is kihozható egy videós anyag.
Persze adott a lehetőség, hogy egészen a csillagos égig (akár 10-12 ezer forintig) is felmenjünk, de egyelőre maradjunk a lehető legszorosabb büdzsénél, a fentebb már említett 5500 forint per résznél.
Lássuk a medvét!
1. Az alapok
Vagyis a kamera ésvagy mikrofon. Azért ésvagy, mert a most bemutatott trükkökkel akár saját kamera nélkül is csinálhatsz videót. Azt persze tegyük hozzá, az okostelefonok világában már egy jobb mobillal is varázsolhatsz HD-felbontású mozgóképes felvételeket.
Amennyiben nagyon spórolni szeretnél, akkor még mikrofonra sincs szükséged, mivel rengeteg olyan videót látunk, ahol a megvásárolt konzervképek alatt csak felirat fut és zene megy. Nincs saját készítésű kép- vagy hanganyag.
De ha mégis szükséged van egyikre, másikra vagy mindkettőre, akkor itt van néhány opció:
- Olcsó, de megfelelő minőségű HD-kamera (egy alap Sony például 100 000 forintért beszerezhető).
- Mellé a jobb hangminőség érdekében vásárolhatunk egy Røde mikrofont 64 900 forintért.
A kettő együtt cirka 165 ezer forint, de a két cucc sokáig használható. Négy évre és 100 darab videóra leosztva egy memóriakártyával együtt is 1700 forint alatt vagyunk részenként. Ha pedig megvan az eszközpark, akkor jöhet a tervezés.
Kamera+mikrofon, a variációk száma végtelen (via static.bhphotovideo.com)
2. A tervezés, avagy mi a koncepció?
Az első kérdés a gyártás előtt: milyen koncepció mentén szeretnél haladni. Nézzünk néhány példát:
- Beszélő fej, alávágott fotómontázsokkal?
- Csak fotómontázs az általad készített narrációval fűszerezve?
- Fotók és videók montázsa felirattal és zenével?
- Slideshow akár narrációval, akár felirattal plusz zenével?
Nem egyszerű, igaz? És ez még csak a forma, a tartalom ennél csak nehezebb lesz.
Hogy értsd, miről beszélünk: tételezzük fel, hogy a te témád az utazás.
Valószínű, hogy egy intenzív gondolkodási folyamat lesz az, ameddig megtalálod a saját utad, a saját hangod, de ettől semmi esetre se sajnáld az időt. Ezen később csak komoly áldozatok árán tudsz majd változtatni, elvégre igencsak hülyén néz ki, hogy az első 10 videód ilyen, a folytatás meg olyan.
Íme egy jó példa:
Sonia játékosra veszi a figurát, még a bokszzsákot is bevonja, hogy a vlog nyelvezete a lehető leglazábbnak tűnjön, miközben kézzel fogható tippeket ad az utazóknak, beszámol az élményeiről, és megosztja a desztinációkkal kapcsolatos tudnivalókat. Ez a tartalom.
A külföldön készült felvételeket ő és a vele utazó készítette (semmi extra nincs bennük, legalábbis semmi olyan, amit ne tudnál akár te is reprodukálni egy kis gyakorlás után), a szöveget pedig mindig a lakásában, a kamera előtt beszélve biztosítja. És a vágóképeket sem felejti el, vagyis kihasználja, hogy van kamerája. Nos, ez a forma.
Tegyük gyorsan hozzá, hogy egy Sonia's Travels rész elkészítése jóval többe kerül, mint amennyit mi megcéloztunk, de a hölgy videóinak költségét leginkább...
- az utazásai
- és a videóhoz használt eszközök (például a főzéshez elsütögetett alapanyagok) emelik meg.
A basic költségek (vagyis a kamera, a később neked is ajánlatos alap lámpaszett, a mikrofon, az utómunka) az ő esetében sem eget rengető.
3. A forgatókönyv
Azt gondolod, hogy ez megöli a kreativitást, és hogy semmi szükség rá? Bár kényelmes az alkotói szabadságra hivatkozni, a videomarketinged koncepciójának kitalálása után nem hagyhatod ki az egyes részek megtervezését sem. Azt, hogy az adott epizód miről szól, és hogy miképp meséled el a történetedet.
Forgatókönyvet kell írnod. Ne csak arra gondolj, hogy mit fogsz majd mondani a 2-3 (vagy 5-10) perces videóban. Ne csak azt tervezd meg, hogy milyen képek fognak váltakozni, és ne csak azon agyalj, hogy milyen hangulatú zenét szeretnél hallani.
Ehhez egy papírlapra (és ceruzára) vagy egy Word-fájlra van szükséged, nem többre. Nem számít, hogy a hollywoodi szkriptsablont használod-e vagy sem, felőlem skiccekből is dolgozhatsz, a lényeg az, hogy ne a vágáskor végezd el a kreatív munka 100 százalékát, hanem hozd azt egy picit előbbre.
Álljon össze az anyag már a forgatás előtt, és tervezd meg alaposan, hogy miről szól majd a videó.
Profi storyboard (via wambolt-illustrator.com)
4. Képek, videók
Ó, a legnagyobb probléma, amivel kapcsolatban sokan azt hiszik, hogy lehetetlen megoldani, hiszen a Shutterstock drága, forgatni meg nincs pénze az embernek.
De mit szólsz ahhoz, ha azt mondom, hogy tonnányi ingyenes képanyagot találsz a neten? Olyat, amit felhasználhatsz, és amiért valóban nem kell fizetned.
Az én egyik kedvencem a Pixabay, ami hatalmas fotós és videós adatbázissal rendelkezik, ráadásul nemcsak egyszerű keresni a kulcsszavak között, de az adatbázis rendszere még a magyart is érti. A mozgóképeknél 4K-videók között is válogathatunk, a fotók nagy része pedig legalább 3 megapixeles, szóval nem kell félni attól, hogy csak kis felbontásban érhetők el.
Ingyenes stockvideókat még ezeken az oldalakon érhetünk el:
Ha kész a koncepció és a forgatókönyv, valamint letöltötted a képeket és videókat, sőt még vettél is fel hozzá, akkor jöhet a vágás.
5. A vágóprogram
Bár egy sor ingyenes vágóprogram érhető el (a Windows Movie Makertől az iMovieson át a Lightworksig), ez az egyetlen pont, ahol a fizetős megoldást preferáljuk.
Alapesetben az Adobe Premiere Pro a neked való program, de választhatod az After Effectset is, ami inkább – ahogy azt a neve is mutatja – effektekre való, azzal a kikötéssel, hogy nem kényelmesen, de vágni is lehet vele. Egyenként évi 304,56 euróba kerülnek, tehát cirka 94 ezer forintot kell kifizetned. Vagyis évi 25 videó esetén 3800 forintot részenként.
Add össze a kamera és a mikrofon egy részre levetített árával (1700 forint), és látod, hogy most tartunk 5500 forintnál. Van kamerád és mikrofonod, esetleg vágóprogramod is? Akkor a kiadásod tényleg lehet akár 0 forint is.
A YouTube-on amúgy mindkét szoftverről találsz majd tutorialt, és 1-2 hónapos használat után már egész szép dolgokat tudsz majd csinálni velük.
6. A slide-ok
Mert akkor szép igazán egy fotómontázs, ha a képek nem csak úgy váltogatják egymást, hanem beleviszünk egy kis vizualitást az egészbe. Néhány trükköt, amivel só és bors kerül az amúgy száraz ételre.
Ezekből konkrétan template-eket is vásárolhatunk (nem olcsón, ráadásul After Effectshez). Íme az egyik, ami tökéletesen rávilágít arra, hogy miért olyan frankó dolog ilyennel fűszerezni a videót:
Premiere Pro használatával bonyolult és hosszadalmas ilyen slide-okat csinálni, de persze nem lehetetlen a feladat.
A belépőszintű megoldásokra ugyanakkor rengeteg tutorialt érhetünk el a YouTube-on, szóval egy kis türelemmel és alázattal megtanulhatjuk, miképp csinálhatunk saját slide-okat.
7. Hang, narráció
Mi az ingyenesen használható és könnyedén megtanulható Audacity szoftvert preferáljuk ilyen esetekre, és ezzel kapcsolatban nem vagyunk egyedül. A szoftver rendkívül népszerű.
Azt viszont neked kell eldöntened, hogy narrációval dolgozol-e vagy felirattal. Nincs akadálya annak sem, hogy mindkettőt használd, ezért fontos a következő pont is:
8. Felirat ráégetése
Feliratot a Premiere Pro segítségével is készíthetsz, de talán egyszerűbb és gyorsabb, ha a kész videóra egy másik (ingyenesen beszerezhető) szoftver segítségével utólag égeted rá a kész szöveget.
Ez azt jelenti, hogy a felirat és a mozgókép egyetlen fájlba kerül, így az zökkenőmentesen feltölthető a videómegosztókra. Erre a feladatra mi amúgy a Format Factoryt ajánljunk, ha a videó nem a YouTube-ra, hanem például a Facebookra kerül.
Hogy miért számít kivételnek a YouTube? Azért, mert ott lehetőségünk van arra, hogy a feliratfájlt külön feltöltsük, vagy hogy létrehozzuk azt a kezelőfelületen.
(via viewsfromthetreehouse.files.wordpress.com)
9. A zene
Csak kevés videó esetében működik az, hogy a képek alatt nem fut zene, elvégre jól esik a nézőknek, ha valamit hallgathatnak a videó megtekintése alatt.
Persze tisztán az adott témához írni egy zenét igencsak drága mulatság lenne, és nem sokkal jobb az sem, ha minden egyes anyaghoz stock zenét kell vásárolnod. A sokszor 15-20 dollár azért kitesz már egy százezres tételt.
Jó hír viszont, hogy ezt a problémát is áthidalhatjuk ingyenesen letölthető és használható zenékkel, ebben pedig a következő weboldalak segítenek:
- Free Stock Music
- PacDV
- Musopen (lejárt jogdíjas zenék szabad felhasználásra)
- Free Soundtrack Music (a fizetős zenék mellett ingyenesen elérhetőket is találunk)
Arra mindenképp figyeljünk, hogy ingyenesen letölteni és ingyenesen felhasználni egy zenei anyagot nem ugyanaz. A neten rengeteg olyan oldal van, ahonnan fizetés nélkül beszerezhetjük a hallgatni valót, de ez nem jelenti azt, hogy azokat fel is használhatjuk (törvényesen).
A különböző stockzenei oldalakon olvasható royalty free jelzés pedig arra utal, hogy a zenék megvásárlása után már nem kell külön szerzői jogdíjakat fizetni, azok a vételt követően szabadon felhasználhatók.
Ilyen anyagokat kínál például olcsón, jó minőségben az Audiojungle. Mi már kipróbáltuk, a fizetés után azonnal letölthető a kiválasztott zene, amit aztán tömörítve több verzióban is megkapunk.
10. Youtube és SEO
A videó elkészült, úgyhogy máris töltheted fel a YouTube-ra, csak ne felejtsd el keresőoptimalizálni. Erről egy korábbi cikkünkben találsz segítséget, és alapszinten ezt egyedül is meg tudod csinálni.
Ha végignézed újra a 10 pontot, akkor rájössz, hogy ez nem egy lehetetlen küldetés, csak akarni kell egy kicsit alkotni. Az pedig reméljük, neked is akkora örömet okoz, mint nekünk.
Tartsd be a legfontosabb szabályokat, és idővel nemcsak alkotás, hanem az aratás is sikerélmény lesz.
Show More