Tudtad, hogy valójában nem két ősi mesterség volt, hanem három?
A harmadik pedig a mesélő volt. Tény, hogy az információt hatékonyabban át lehet adni, ha egy történetbe ágyazod, és kutatások bizonyították be, hogy storytellinggel és érzelmi kapcsolat kialakításával jobban meg tudod győzni a célcsoportodat. Az ok egyszerű: az emberek döntésében fontos szerepet játszanak az érzelmek, mert az agy helyett sokszor a szív bólint rá egy ajánlatra (amit az agy később racionalizál).
De vajon hogy érheted el a kívánt hatást a közösségi médiában? Mitől lesz egy videó (várhatóan) virális? Létezik-e olyan formula, amihez bármikor bátran nyúlhatsz? A válasz: igen. Nézzük hát, hogyan növelheted a viralitás esélyét a közösségi médiában.
Hogyan mesélhetsz el egy történetet… jól?
Piszkosul nehéz történetet mesélni (főleg, ha jól akarod csinálni), de szerencsére egy jó sztori felépítése univerzális: van eleje, közepe és vége. Ez az első és legfontosabb dolog, amit tudnod kell, és ez a megállapítás még a lineáris történetmesélést megbontó filmekre is igaz (lásd Memento vagy épp Ponyvaregény).
Dramaturgiai szempontból ez azt jelenti, hogy van egy alapállapot (avagy egy nyugalmi helyzet), ami a történet alakulásával megváltozik. A változás pillanatát úgy is hívják, hogy „fish out of the water”: a főhőst kirángatják a komfortzónájából és egy olyan helyzetbe lökik, amelyben nem érzi jól magát és amit meg akar oldani.
A marketingben ez a fájdalompont kialakulása, amit a főhős (fogyasztó) egy megoldandó problémaként él meg. Például:
- „Szeretem a munkám, de az utóbbi időben túl sok stressz ért, ezért nem tudok úgy teljesíteni, ahogy szeretnék.” (megoldás például: stresszoldó gyógyszer)
- „Hurutosan köhög a gyerek és a váladékot fel kell oldani.” (megoldás: köhögéscsillapító)
- „Töredezett a hajam, csak a baj van vele.” (megoldás: balzsam és sampon egyben, illetve egy jó fodrász)
Vagyis a problémára, ami konfliktusokat okoz a mindennapokban, te jelented majd megoldást. A terméked vagy a szolgáltatásod ezért lényegében olyan, mint egy happy end a filmek végén, hiszen használatával leküzdhető az akadály.
Rendben, ezek az alapok.
Kérdés, hogy mit kell tenned a közösségi média felületén akkor, ha virális videót szeretnél, ami organikusan is jól terjed. Annak érdekében, hogy érzelmeket válts ki a nézőidből, ugyanazokat a dramaturgiai elemeket kell alkalmaznod, mint amiket egy filmben vagy regényben látsz, de persze azokat optimalizálni kell a rövidebb, specifikusabb formátumra (ami itt 2-4 perc).
A történetmesélés itt nem cél, hanem eszköz az ismertségnöveléshez vagy értékesítéshez. És amíg régen az ilyen történetekkel csak és kizárólag a mozikban találkozhattál, addig ma a történetmesélés nagyrészt átkerült a közösségimédia-felületekre. Ideális esetben videós formában.
A viralitás problematikája
A viralitásnak nincs 100%-os receptje: jelenlegi ismereteink arra terjednek ki, hogy milyen elemekkel tudod a viralitás esélyét megnövelni. Ezeket úgy fedezzük fel (a kutatók, illetve mi, marketingszakemberek), hogy hatalmas mintákban algoritmusok segítségével próbáljuk fölfedezni a mintázatokat. Mi volt a téma? Mi volt az időzítés? Mi volt a hossz? Milyen volt a színvilág? Milyen érzelmek domináltak?
Tehát próbáljuk a virálissá váló anyagok közös jellemzőinek fölfedésével megfejteni a nagy titkot. Ez azonban még senkinek nincs meg.
A cikket úgy olvasd, hogy amit bemutatunk, azok esélynövelők.
Előfizetői tartalom
Kattints a gombra és olvasd el, hogy mi mindent tartalmaz az előfizetés, miért éri meg és miért nem akarsz ebből kimaradni.