Játsszunk ipari kémeset! Ez az a játék, amikor begyűjtesz egy fontos információt, amit a másik örökre elzárna egy fiókban, majd megpróbálod azt felhasználni a saját sikeredhez.
Annak érdekében, hogy ez könnyű legyen, most kiadunk néhány iparági titkot, és megmutatjuk, hogy mi az a módszer, amit használunk.
- Hogy mindennap legyen legalább egy cikked,
- hogy mindennap tudj írni,
- és hogy mindennap legyen motivációd.
A rossz hír: miután leleplezzük magunkat, rajtad áll majd, hogy mit kezdesz ezzel a tudásanyaggal.
A kulcs: rendszeresség
Igen, tudjuk, hogy milyen nehéz rávenni magunkat arra, hogy produktívak legyünk. Mindennap van valami érdekes a tévében (vagy a Netflixen, a T-Home-on), minden nap folyik egy küzdelem a magánéletben, és van elég érdekesség a haveri körben is.
Blogolni márpedig kell, ezt tudjuk, de minden nap írni nehéz. Ráadásul sokszor halljuk másoktól, hogyan veszítették el az inspirációt és a fonalat idővel, és ez gyakran így néz ki:
- Induláskor hatalmas a lendület, kimegy néhány cikk, és jönnek is a kezdeti eredmények.
- Aztán az ember ráébred, hogy ez kemény meló, és hogy nem olyan egyszerű már, mint amilyen egyszerűnek az elején tűnt.
- Kimarad egy nap. Majd egy hét.
- Elkezded azt érezni, hogy ez az egész már nem is olyan fontos. Egyre kevésbé látod értelmét, és sodródsz a helyzet eredménytelenségével.
- Már nem jönnek az eredmények, nem látod az olvasókat, ezzel pedig racionalizálod a feladást.
Ez ugyan a te hibád, de nem kárhoztatunk, inkább segítünk: írni egyrészt nehéz, másrészt rengetegen küzdenek hasonló problémával.
Mi is tudtunk kihez fordulni: Neil Patelhez, Jeff Goinshoz, Kristen Kiefferhez vagy épp Robbie Blairhez. E cikk elolvasása után olvasd őket is.
11 tipp, egy sem lehetetlen
1. Olvass nagyon sokat
Jól látod, olvass, hogy könnyebben és jobbat írj. Apró trükknek tűnik, de ez a jó szöveg alapja, hiszen gyakran azért olyan nehéz írni, mert nem olvasol eleget, és leírt szavakat legfeljebb csak akkor látsz, amikor próbálsz valamit bepötyögni az üres szövegszerkesztőbe.
Figyelem! Munka célú e-mailek, családi fotókhoz fűzött édes megjegyzések (Facebook) nem számítanak, mert az szórakozás. Felejtsd el azt is, amikor csak átfutod egy-egy írás első néhány sorát.
Mi most arról beszélünk, hogy odafigyelve, lelkiismeretesen végigmész egy blogposzton vagy újságcikken, de ide tartozik még a regény élvezete is. Egy idő után észreveszed, hogy tájékozottabb lettél, és emiatt könnyebben tudsz majd írni. Szélesebb lett a látóköröd, tudat alatt felvettél másoktól néhány jó fordulatot, és bele sem gondolsz, de már írás előtt tudod, milyen szerkezetet használva építed majd fel a saját cikked.
Mint a vezetésnél: a tapasztalat miatt idővel anélkül mennek a dolgok, hogy rágörcsölnél. A jó dolgok ekkor elkezdenek jönni maguktól.
2. Gyűjtsd ki előre a lehetséges témákat
Ez az egyik leghasznosabb tanácsom számodra.
A legkönnyebben ott csúsznak meg egyesek, amikor témát kell kitalálni. Néha az maga a pokol, ahol ötlettelenséggel égetik a bőröd. Leülsz, határidő van, lenne más dolgod, de nem tudsz haladni, mert nem találsz jó témát. Ilyenkor választasz valami kevésbé érdekeset, könnyűt, gyorsan összecsapod, és attól várod a megváltást. Az meg nem jön.
Én úgy csinálom, hogy ötös csomagban gondolkodom. Jó előre kigyűjtöm a lehetséges témákat: nem is feltétlenül egy nap alatt. Nem kapkodok, hanem nyugodtan, ráérősen haladok. Nem hagyom ezt az utolsó pillanatra.
Mindig van nálam egy kis jegyzetfüzet, és mindent leírok, ami eszembe jut. Néha vicces, ahogy a vonaton, a bevásárlóközpontban, a hipermarket parkolójában (a kocsiban ülve) dülöngél az ember, miközben jár a keze, de hasznos a dolog. A témákat bevezetem egy szerkesztői naptárba, oda linkeket is teszek, ha van, gyűjtök még hozzá dolgokat, és voilà.
Amikor írni kell, csak rá kell néznem a listára, hogy mi az aznapi feladat.
Hogy miért csinálom így? Azért, mert témát keresni, azt feldolgozni, majd megírni ugyanabban a pillanatban frusztráló és embert próbáló dolog. Ilyenkor adják fel a legtöbben az egészet (vagy kezdik el halogatni).
+1 tipp: panelekből is dolgozhatsz, és sok oldalon összegyűjtötték már a legérdekesebb témavariációkat. Ezek bevált receptek, te is alkalmazhatod őket. Az egyikhez link itt.
3. Tervezd meg előre a szerkesztői naptárat
Fentebb írtam, hogy ebbe vezetem be a témákat, de ennek van egy fontosabb szerepe is, mégpedig az, hogy előre megterveztem, mikor és mit publikálok.
Hasznos, mert hetekre előre látod, mi a feladatod. Nagyobb az esély, hogy be is tartod.
4. Szerezz tapasztalatot
Avagy ne ülj egy szobában, mert ha olvasol is eleget, új dolgokat igazán csak akkor tapasztalsz meg, ha azokat első kézből szerzed meg és éled át. Face to face, személyesen találkozva a nagybetűs élettel.
Mondok egy példát, és most megint magam felé húz a kezem: 4 évet dolgoztam egy fogászaton. Az üzletág, amelyet vezettem, külföldi páciensek beutaztatását segítette, és ahhoz, hogy a partnereknek az ő marketingjükhöz hatékony segítséget adjunk, meg kellett ismerni az egész szakmát, és azt, hogy az milyen problémákra milyen válaszokat ad.
Bármennyire is izgalmas viszont a Dentális implantológia című szakkönyv, nekünk a páciensek között kellett mozognunk, hogy tudjuk, mik a hétköznapi problémáik. Idővel aztán annyira jól sikerült a tanulás, hogy újra meg kellett tanulni hétköznapi, érthető nyelven fogalmazni egy-egy fogas anyagot, de a tudás, amit megszereztünk, sokat segített. Anélkül nem tudtuk volna átélni, milyen problémákkal küzd egy páciens.
Tehát:
- olvass,
- lépj ki a szobádból (sőt gyakran a komfortzónádból),
- és én azt is tanácsolom, hogy ásd bele magad azokba a felületekbe, amik ma trendik (Pinterest, Facebook, Twitter, Reddit, bármi).
Szélesítsd a látóköröd, ismerd meg a világot, és hagyd, hogy elárasszon az élet.
5. Célozd be a napi 2 cikket
Egyből kettőt? Igen, mert két blogbejegyzés értelemszerűen több forgalmat hoz a weboldaladra, és ez hamarabb megerősít és megacéloz abban, hogy jó dolgot csinálsz.
Plusz ha egy ki is marad néha (véletlenül, mert ugye szándékosan nem tennél ilyet), akkor is megmarad a másik, tehát minden napra jut tartalom.
6. Alakítsd ki a napi rutint
10-ből 9 író erre esküszik. Vagyis ne akkor írj, amikor épp ráérsz, mert abból csak baj lesz.
Regényíróknál bevett szokás, hogy van egy napszak (vagy esetleg konkrét nap), amikor mindent eldobnak, és csak az írásnak élnek. Van, akinek ez reggel, másnak este, de elfoglaltabb, nem csak írással foglalkozók esetében ez lehet a vasárnap is.
Célozd be azt, amikor foglalkozni tudsz az írással, és amit nagy eséllyel tartani tudsz, majd ragaszkodj ehhez, és ne csinálj akkor mást. Ne csábulj el, ne rúgd fel a szokást, amit lassan kialakítottál. Egy idő után hozzászoksz ehhez, és egyre kreatívabb leszel akkor, mert az agyad tudja: itt az írás ideje.
Fontos az is, hogy megtaláld a tökéletes írói helyszínt. A nappali? Egy magányos dolgozószoba? Kávézó? Ahány ember, annyi szokás, és az a jó választás, ami neked megfelel. Ha segít, hallgass zenét is közben.
7. Delegálj
Avagy szerezz vendégírókat. Ez persze nem neked segít abban, hogy minden nap írj, de ad egy kis szabadságot, megoszthatod a terhet, ami a válladat nyomja (nem érzed magad egyedül). Kellemes mellékhatás, hogy te is komolyabban veszed az írást, ha azt látod, hogy mások a környezetedben komolyan veszik.
8. Válaszolj a kommentekre
Mert ha nem teszed, idővel nem érkeznek kommentek, majd nem olvassák el a cikket, majd azt veszed észre, hogy egyre rosszabb számokat produkálsz. A válaszokkal közösséget tudsz építeni, és lojális olvasókat szerezhetsz magadnak.
És így szerezz sok hozzászólást.
9. Fogadd el, hogy nem csinálhatsz mindent egyszerre
Másképp mondva: álmodj nagyot, de ne dolgozz nagy lépésekben. Ne is azzal kezdd, hogy rögtön elkészítesz mindent, és kigyűjtesz egy este alvás nélkül 10 témát, megírsz ezután sebtiben 5 cikket, mert másnapra elmegy a kedved az egésztől.
Később, amikor rutin lett az egész, felpörgetheted a dolgokat, de ne ezzel kezdj. Step by step, majd ha belejöttél. Ehelyett indíts azzal, hogy elolvasol pár cikket a blogolásról, rendszerezed az ötleteket, témákat írsz, tervezel, majd megírsz egy cikket, aztán egy másikat, és még egyet. Majd publikálod az elsőt, és ez fontos, ez lesz a következő pont:
10. Használj puffert.
Vagyis ne rakd ki rögtön az anyagokat, legyen tartalék.
Írj meg 5-6 cikket előre, és csak azután rakd ki az elsőt. Mert eltervezheted, hogy minden nap írni fogsz, de néha közbejöhetnek olyan dolgok, amik eltérítenek a célodtól. Mi is vagyunk néha náthásak, nekünk is jut nyaralás (néha), vagy közbejöhet bármi más. Ilyenkor jó, ha van tartalékban néhány cikk.
11. Jutalmazd meg magad.
Nem népszerűsítjük az alkoholizmust, de ismerünk olyat, aki minden cikk után legurít egy whiskeyt. Nos, napi egy cikk esetében ez a józan alkoholfogyasztás határain belül van még, de nem ez az egyetlen módszer, amit használhatsz.
Én például imádok a Football Managerrel játszani a számítógépen, mert jó érzés látni, hogy én is lehetek José Mourinho. De csak az aznapi anyag megírása után kapcsolom be a játékot. Más lemegy a kutyájával sétálni, elmegy focizni, esetleg megnéz egy filmet. Tőled függ, hogy mi az, ami neked jutalom.
Ez tehát a mi 11 tippünk arra, hogyan írhatsz minden nap egy cikket. Ha betartod őket (vagy csak többségüket), akkor nem kell attól félned, hogy téma, poszt, ihlet és kedv nélkül maradsz.
Van saját tapasztalatod, minden nap írsz? Oszd meg velünk a legjobb tippjeid!
Show More