Videó készítése előtt az egyik legfontosabb kérdés az, hogy mennyibe fog kerülni a gyártás. Mennyi pénzre van szükséged ahhoz, hogy A-tól Z-ig minden tételt lefedhess, és a munkafolyamat végén ne érjenek meglepetések.
„Uppsz, zenére már nem maradt pénz. Most mit csináljak?"
A gyártási költségeket meghatározó elemekről később egy hosszú, átfogó cikket is készítünk majd, de most arra a kérdésre keressük a választ, amit korábban több előfizetőnk is feltett nekünk:
- Hogyan tárazhatsz be ingyen zenét a videódhoz zeneszerző felkutatása és megfizetése, plusz költséges stúdióbérlés és zenészek megfizetése nélkül?
Merthogy vannak olyan mozgóképes anyagok, amik alatt nem baj, ha szól egy kis muzsika (és nem csak egy fej beszél nekünk monoton hangon), de ezekért nem mindig tudsz (vaskos) pénzeket kifizetni. Néha már az is jó megoldás, ha csak pár ezer forintról beszélünk, és nem arról a sad endingről, amivel egyszer például én találkoztam.
A világ egyik leghíresebb (és legjobb?) filmzeneszerzője, a hazánkban is koncertező Oscar-díjas Hans Zimmer. Mögötte egy laza eszközpark, aminek bekerülési költsége nem két fillér volt. (via scpr.org)
Hajsza a megfizethető zene után
Másfél éve vírusfilmet készítettünk egy esztétikai szolgáltatáshoz, és mi az érzelmes vonalon indultunk el. A végeredménytől pedig azt vártuk, hogy meghassa a célközönséget, akik a hölgyek voltak amúgy, és soviniszta módon azt reméltük, hogy könnyeket ejtenek a sztori láttán.
Találtunk is egy csodaszép aláfestő zenét, amit egy YouTube-on aktív, de világhírűnek még véletlenül sem nevezhető alkotó készített. Borzasztóan szép, és méltatlanul keveset nézett/hallgatott anyag volt, amit szívesen felhasználtunk volna a videóban.
Nagy nehezen fel is vettük a zeneszerzővel a kapcsolatot, de a választól elszomorodtunk: az úr 2000 dollárt kért azért, hogy felhasználhassuk a művét. Nos, ez a szűk 600 ezer forintos kiadás önmagában nem is lenne sok (ha például egy nagyjátékfilmről vagy nemzetközi reklámfilmről beszélünk), de nekünk a teljes büdzsé nem érte el az a szintet.
Ha arra gondolsz, hogy a zeneszerző egy kicsit túlárazta az alkotását, akkor engedd meg, hogy én védjem meg őt, hiszen bizonyos szempontból jogosan tette. A reklámfilmünk
- angol nyelven,
- angol nyelvterületre készült,
- neki pedig munkája volt a zenével.
Amikor valaki elkészít egy kreatív anyagot, és én azt fel akarom használni, akkor annyit kér érte, amennyit nem sajnál. Idejét, tehetségét, tudását fektette bele és költségei is voltak vele (hangszerelés, hangstúdió, vágás stb.). Megtehette, hogy elérjen egy ekkora összeget, hiszen a zenét nem ilyen jellegű eladásra szánta.
A kérdés ilyenkor az, hogy én kifizetem-e.
(via www.windowscentral.com)
De miért van szükséged zenére?
Azért, mert a zene kiegészíti a (mozgó)képet, és egy videó a megfelelően kiválasztott zenei aláfestéssel csak még jobb lehet. A zene olyan, mint a jó szűrő a fociban: sokszor csak akkor veszed észre, milyen fontos pontja a csapatnak, amikor hiányzik. A zenére vonatkoztatva: amikor nem hallod a háttérben.
A zene nem kötelező elem, és vannak olyan esetek, amikor nincs szükség rá. Az a te hatásköröd, hogy eldöntsd, mikor kell, és mikor hagyhatod el. Ez egy kreatív döntési folyamat, és tiéd a felelősség.
Emlékszel a Gyűrűk Ura első részére? A csatára Móriában, amikor orkok kisebb serege és egy troll támadott rá főhőseinkre. Filmekben gyakori, hogy az ilyen látványos jeleneteket gondosan megírt és megfelelően pátoszos zene kíséri.
Még emlékszem, hogy miképp hatott rám a jelenet, amely a következőképp festett:
- főhőseink elbarikádozzák magukat,
- de hiába, az ellenség már ostromolja a kaput,
- pillanatok múlva betörnek, a fakapu forgácsai repülnek, odakintről halljuk a visítást,
- a feszült zene egyre csak erősödik,
- aztán bumm, a kapu enged, és az orkok elárasztják a helyiséget. Főhőseinket letámadják, és ekkor…
- a zene elnémul.
Semmi hősi dallam, csak a csata hangeffektjei. Peter Jackson (a rendező) hozott egy kreatív döntést, ugyanolyat, mint amit neked kell. Mikor és milyen zenét használsz majd a videódban?
Amikor ezzel megvagy, jöhet a következő probléma: hogyan oldod meg ezt a feladatot ingyen vagy rendkívül olcsón?
Az olcsó, de nem ingyenes verzió
Kezdjük azzal, hogy az ingyenesség nem minden esetben kifizetődő. Az ingyen elérhető zenéket ugyanúgy meg kell találni, ugyanúgy válogatni kell szénakazalban, és ha végül – a rossz minőségű felhozatal miatt – nem jársz sikerrel, akkor azt az időt csak elvesztegetted.
Kisebb erre az esély akkor, ha a zenéért valamennyit, de azért fizetni kell. Az olyan fizetős zenei könyvtárakban, mint az Audiojungle ugyanis a zenék többsége eléri azt a minőséget, ami a videók többségének igényeit kielégíti.
Ne Hans Zimmerre és John Williamsre gondolj, de egészen jó kis anyagokat lehet innen leszedni, többször megtettem már én is, és mindig jó szolgálatot tett ez a megoldás:
A főoldalon kulcsszavak alapján rászűrhetsz a kívánt stílusra (például ambient, klasszikus, hip-hop vagy jazz), de a menüsorban a Music pontra kattintva külön is látni fogod a különböző (elérhető) zenei irányzatokat. Aki saját magának készít videókat, abban nagy eséllyel megvan az a látásmód, ami az előszűréshez kell:
- válaszd ki valamelyik stílust,
- mazsolázz az eredmények között,
- és ha megvan, amit keresel, töltheted is le.
A fizetés a biztonságos Envato Marketen keresztül történik, és a bankkártyás terhelés után meg is kapod a letöltő linket, ahonnan azonnal lehúzhatod a zenét egy RAR-fájlba csomagolva. Az árak 15-30 dollár között mozognak.
Meglepetés! A csomagban a kiválasztott zene több verziója is megtalálható (alternatív befejezés és kezdés, rövidebb és hosszabb változat), szóval még könnyebb lesz személyre (a te videódra) szabni a zenét.
De ott van még az Epidemic Sound is: több tízezer szám és zene, kiváló szűrési lehetőségek (zenei irányzatok, hangulat alapján), szóval könnyű itt megtalálni a neked leginkább testhez álló aláfestést. A zenéket ráadásul profik csinálták, kifejezetten azzal a céllal, hogy felhasználhatók legyenek videókhoz.
Jöjjenek az ingyenes megoldások
Na, végre! A lényeg; az, amiért jöttünk. Mert tegyük fel, hogy neked mindenképp az ingyenes megoldások kellenek, amivel nincs semmi baj, velünk is előfordult. Röviden már bemutattunk pár lehetőséget egy korábbi cikkünkben, de a listát érdemes bővíteni, ezt tesszük meg most.
Szóval, tessék, a lehetőségeid:
- Freesound.org. Nemcsak hangeffekteket, de zenéket is találsz, viszont készülj fel arra, hogy ezek minőségileg nem a legjobbak. A hangeffektek sokszor mesterkéltek, és a zenék sem olyan igényesek, mint amit elvárhatunk, de egy kis kutakodással találhatsz gyöngyszemeket.
- YouTube Audio Library. Korrekt kis katalógussal rendelkezik a legnagyobb videómegosztó. Természetesen itt is számolni kell azzal, hogy egyes anyagok nem érik el a kívánt minőséget, ezért időt kell szánni a szelektálásra. Az esetek többségében korlátozás nélkül monetizálhatók a zenék a videóidban.
- Soundcloud Creative Commons. A zenészek közösségi oldalának is nevezhető Soundcloud remek kis platform, ahová feltölthetsz és ahol megoszthatsz zenéket, plusz zeneszerzőként kontrollálhatod, melyik anyaggal ki és mit tehet. A monetizálást nem minden zenénél engedik meg, ezért erre figyelned kell, de egy kis kutakodás után találhatsz neked megfelelő megoldásokat. Arra készülj, hogy a Soundcloud keresője nem olyan kifinomult, mint más oldalaké, így a keresés hosszabb időt is igénybe vehet.
- Free Stock Music. Használatához bejelentkezés szükséges, és zsánerek alapján szűrhetünk. Az oldal nem olyan felhasználóbarát, mint például a fizetős Audiojungle (vagy a korábban említett ingyenes opciók), de itt is mazsolázhatunk, és lehet találni megfelelő aláfestéseket.
Tessék, a linkre kattintva meghallgathattok egy szomorú zenét, ami mintha csak drámai filmjelenethez vagy előzeteshez készült volna.
- PacDV. Néhány címke alapján kereshetünk rá a különböző hangeffektekre, és a különböző opciók között van zene is, bár az ez alapján történő szortírozás kevésbé felhasználóbarát, mint amit a Free Stock Music esetében láthattunk. Lényegében végig kell menni lehetőségeken, és nincs opció részletes szűrésre. Időigényes, tehát kockázatos, de ez is egyike a lehetőségeidnek.
Játszanak még ők is
- MusOpen, ahol lejárt jogdíjas zenék közül válogathatsz.
- Free Soundtrack Music, ahol a fizetős megoldások mellett ingyeneseket is találsz.
Plusz info
A videókészítésről szóló korábbi cikkünkben ezt kihangsúlyoztuk:
- Arra mindenképp figyeljünk, hogy ingyenesen letölteni és ingyenesen felhasználni egy zenei anyagot nem ugyanaz. A neten rengeteg olyan oldal van, ahonnan fizetés nélkül beszerezhetjük a hallgatni valót, de ez nem jelenti azt, hogy azokat fel is használhatjuk (törvényesen).
- A különböző stockzenei oldalakon olvasható royalty free jelzés pedig arra utal, hogy a zenék megvásárlása után már nem kell külön szerzői jogdíjakat fizetni, azok a vételt követően szabadon felhasználhatók.
Mi a gond a stock zenékkel?
...legyen az fizetős vagy sem.
Nos, a válasz benne van a nevükben. Ezek konzervek, nem speciálisan a te igényeidhez igazodva készülnek.
Olyanok, mint egy üdvözlőkártya születésnapra: nem az az idézet van rajta, ami szerinted a legjobb, és nem feltétlen azt a színt/képet/rajzot használják, ami neked tetszik, de ezt csak le kell kapni a bolt polcáról, és máris tűzheted az ajándék mellé. Ha neked kéne ezt otthon megszerkesztened, majd szép papírra kinyomtatnod, akkor egészen más költségekről és időráfordításról beszélnénk.
A másik gond az, hogy arra a bizonyos üdvözlőlapra azért még rá kell firkantanod valamit. A konzerv (vagy stock) zenével ugyanez a helyzet: alakítanod kell rajta, leginkább hangvágással, hogy a te videód alatt is jól szóljon (ritmus meglegyen). Ez nem mindig szükséges, de jobban jársz vele.
Az egyik most készülő marketingszoveg.comos videónkhoz például egy freesoundos trombitaszólót szedtünk le, ami mondhatni, olyan volt, akár egy próba a felvétel előtt. A legérdekesebb részeket szétszedtük, elemenként újra összeraktuk, és voilà…
Audiósáv a Premiere Pro vágóprogramban (via library.creativecow.net)
Ez viszont idő: le kell kutatni a megfelelő zenét, majd – mondjuk ki nyugodtan – pöcsölni kell vele, hogy olyan legyen, amilyennek hallani szeretnéd. Más kérdés, hogy megéri, hiszen saját zenét készíteni ennél sokkal több pénzt visz el.
Egy kis tutorial ehhez a feladathoz:
Mikor ajánljuk a stock zenét?
Egyrészt akkor, ha nincs pénzed saját zenét íratni (amit fel is kell játszani valakinek, megfelelő hangstúdióban, tehát egy kisebb vagyon is lehet, ha nincs saját eszközöd vagy ingyen segítő barátod).
Másrészt akkor, ha a téma nem igényli az egyediséget. Egy 2 perces termékbemutatóhoz például nem feltétlenül kell művészi igényességgel megírt, máshol sosem hallott muzsikaszó, hiszen a háttérben hallják majd a nézők azt, ráadásul az csak ritkán tesz annyit hozzá a végeredményhez, hogy megemelje az eladást.
És ez a lényeg, vagyis az utolsó mondatrész: amikor a saját zene segít elérni a céljaidat, akkor törekedned kell annak használatára. Ellenkező esetben kiváló választás a stock zene. Például azokról az oldalakról, amiket fentebb bemutattunk.
Show More