Tegyük fel, hogy vettél egy okostelefont, és a hétvégén kipróbáltad, milyen azzal lefilmezni a kutyádat, ahogy a kertben szaladgál.
Nagy eséllyel a végeredmény kielégítő, és nincs benne semmi vállalhatatlan. Egy S6/S7 Edge vagy egy iPhone 7, sőt, még egy középkategóriás J5 esetében sincs okod a szégyenkezésre, és a felvételt bátran tolhatod a Facebookra. A célnak megteszi.
Kérdés, hogy ettől már filmkészítőnek mondhatod-e magadat, és képes vagy-e leforgatni saját vállalkozásod reklámfilmjét egy jobb telefonnal, a szomszéd filmőrült sráccal barterezve.
Sokak fejében ilyenkor ugyanis elkezdenek kattogni a fogaskerekek:
Ha csak ennyi az egész, akkor miért ne csinálhatnám meg én a cégem videós anyagait? Miért volna szükségem profi külső segítségre?
Most arra az eshetőségre kínálunk tanácsot, amikor nem akarsz igazi filmesekkel dolgozni, hanem úgy döntesz, a problémát saját erőből oldod meg.
Mi az, amire oda kell figyelned? Hogyan kerülheted el a hibákat egy homemade reklámfilm készítésekor?
Hibázni tudni kell?
Hibá(ka)t elkövetni része a fejlődési folyamatnak, ezért ettől félni különösebben nem kell. De ami kiküszöbölhető, azt küszöböljük ki.
A most összegyűjtött 10 elemes lista abban segít, hogy megértsd, egy videós anyag elkészítésének lehetnek olyan aspektusai, amelyre nem is gondoltál. Ideális esetben te ezeket a hibákat már nem fogod elkövetni.
Ugyanakkor még a profi szakemberek is tanulnak új dolgokat egy-egy forgatás során, ezért ha tényleg te akarod leforgatni a saját reklámfilmedet, akkor a végeredmény csak akkor lehet igazán ütős, ha ezeknek az aspektusoknak még utánaolvasol.
Hozzátesszük, szakértői segítség nélkül videót forgatni olyan, mint Google-ból orvosolni a barátod tüneteit. Megvan a rizikója, de senki nem mondja, hogy nem lehet eltalálni egy vakbélgyulladást a gyomorgörcs alapján.
Nézzük, mi az a 10 dolog, amire oda kell figyelned!
Az első három hiba: előkészítés
1. Nem kristálytiszta a koncepció, és nem készítesz forgatókönyvet.
A koncepció és forgatókönyv nélküli forgatást ahhoz tudjuk hasonlítani, mint amikor becsukott szemmel akarsz átkelni a zebrán. Sikerülhet, de nem jó, ha a vakszerencsére bízod magadat. Éppen ezért nemcsak a forgatás, de már az előkészítés előtt is világosnak kell lennie mindennek.
Kezdd az ötlettel, majd írd ki a forgatókönyvet. A forgatásra legfeljebb csak azért gondolj, hogy megtudd, megvalósíthatod-e azt az ötletet, amit kitaláltál.
Tanácsok? Tudunk adni:
- Találj ki egy történetet, aminek van főhőse, problémája (antagonistája) és megoldása. A sztori mindig ennyi: a főhős problémával küzd, amire a te terméked adja a megoldást.
- Kerüld a kliséket. Nézz sok videót a YouTube-on, hogy a konkurenseid milyen anyagokat készítenek.
- Ne komplikáld túl a forgatókönyvet, és ne akarj mindent belesűríteni. Az ötlet és a szkript legyen letisztult, céltudatos. Hacsak nem céges imázsfilmet csinálsz, a reklámfilm is olyan, mint egy landing page: a felesleges dolgokat nem rakod bele. Értsd: van amúgy hírlevelem, és lájkolnod kéne a Facebookon is, ha már elolvastad az ingyenes e-könyvünket.
- A forgatókönyv legyen feszes. A hosszú szkript több forgatást, ezáltal nagyobb költséget is jelent. A néződ pedig halálra unja magát.
2. El akarod mondani, ahelyett, hogy megmutatnád.
A film a képekről szól, és sok kezdő filmes akkor követi el a legnagyobb hibát, amikor mindent a színészek szájába ad. Azaz el akarja mondani azt, amit meg kéne mutatni.
Szeretnéd tudni, hogy mi az én kedvenc példám erre? Sokszor idéztem már William Goldmantől, most is tőle fogok (Mit is hazudtam?). Képzelj el egy szituációt: férj és feleség, elhidegültek egymástól, nincs többé szikra köztük. Te hogy mutatnád be ezt a közönségednek?
Vacsora az asztalnál, és hosszú, fájdalmas veszekedés, amelynek végén a férfi inni, a nő meg sírni kezd? Klisé. Ha filmezni szeretnél, tanulj meg jó képekben kommunikálni.
A jó megoldás:
Férj és feleség áll a liftben. A férfin kalap. A lift megáll, és egy csinos nő száll be a liftbe. A férj leveszi a kalapját.
Ennyi! A film képekben mesél.
3. Alultervezel.
Sok forgatás azon bukik el, hogy az előkészítéskor alultervezik azt. Mindig készülj a legrosszabbra: a csúszás gyakori, nehézségek pedig szinte mindig adódnak. Hagyj elég szünetet két felvétel között, és számíts arra, hogy ezek időt visznek el:
- az alap beállítások (helyszín, kamera, lámpa)
- átállás egyik beállításból a másikba, egyik helyszínről a másikra
- szünet
- felmerülő problémák megoldása (mindig van).
Az egészséges filmeknél amúgy az, hogy 1 forgatási nap 3–5 perc hasznosat veszel fel (10–12 órás műszak). De mindezt 2, maximum 3 egymáshoz közeli helyszínen. Ha reggel Óbudán kezdesz, délután pedig már Csepelen vagy, akkor ez a szabály máris bukik.
A 4–8. hiba: forgatás
4. Kis stábbal dolgozol.
Szép dolog, ha mindent magad akarsz megcsinálni, de egy emberként nem tudod hibátlanul ellátni egy gyártásvezető, egy rendező és egy operatőr szerepét. Nem véletlen, hogy már a kicsit komolyabb nagyjátékfilmekben is olyan sok ember dolgozik, mert ha a feladatok megfelelően vannak szétosztva, akkor a forgatás gyorsabb lehet, és kevesebb hiba csúszik be.
Csak egy érdekesség: már az olcsóbb nagyjátékfilmeknél is szükség van arra, hogy a kamera mögött megfelelő szakembergárda álljon. Ne csak minőségi, hanem mennyiségi szempontból is:
- operatőr (DOP)
- focus puller
- kameraasszisztens
- videóasszisztens
Kameramannal, fahrtmesterrel és egyebekkel most nem is szórakozunk, pedig lehetne még bővíteni ezt a listát.
Tanulság? Delegálj, amit csak tudsz, és ne csinálj mindent egyedül.
Előfizetői tartalom
Kattints a gombra és olvasd el, hogy mi mindent tartalmaz az előfizetés, miért éri meg és miért nem akarsz ebből kimaradni.