A videó a tartalommarketing jövője.
Emlékszel, hogy mit írtunk róla korábban? Azt, hogy enélkül a marketinged csak halovány árnyéka lesz önmagának, mert a videó:
- nagyobb elérést generál;
- erősebb (érzelmi) kapcsolatot hoz létre a céged és a nézők, vevők, felhasználók között;
- hatékonyabban adja át az információ;
- eredményesebben terjeszthető a közösségi médiában.
Plusz a forgatási költségek is drasztikusan csökkentek, így ma már nincs szükség milliós tételre, hogy ütős kisfilmet gyárts.
Ha kedvet kaptál egy videó készítéséhez, de még nincs elég tapasztalatod, akkor fusd végig egy 30 elemes csekklistát.
Ha pedig szakszerű segítséget szeretnél, vagy csak kérdésed van, fordulj hozzánk bizalommal.
A cél, hogy a végeredmény egy ilyen ütős anyag (jelen esetben termékbemutató) legyen:
Mi így kezdünk neki: alapos tervezés
0. Lépj egyet hátra. Ne rohanj a falnak, hanem tervezz.
Megfelelő alapok nélkül, bizonyos lépések kihagyásával nem tudsz majd jó videót gyártani, hiszen nagy eséllyel valahol majd hiba csúszik a számításba. Tiszteld a filmgyártást és általában a saját tartalmaidat.
Egy forgatás, annak előkészítése és a kész anyag megvágása mindig stresszes, ráadásul tele van olyan pillanatokkal, amikor minden szétcsúszhat és irányíthatatlanná válhat. Ezt a rizikót csak profi tervezéssel tudod minimálisra csökkenteni.
1. Határozd meg az üzleti célodat és a célközönségedet.
Milyen videót szeretnél készíteni, és hol szeretnéd terjeszteni? Bemutatkozó filmet, imázsfilmet, reklámfilmet akarsz? B2B vagy B2C a terület? Ki nézi majd a végeredményt?
2. Döntsd el, hogy hol fogod terjeszteni a kész anyagot.
YouTube, Vimeo, Facebook? DVD-n osztogatod majd, vagy ezt viszed magaddal a konferenciára? Egy kiváló nagyjátékfilm is elbukhat azon, hogy az alkotók nem figyelnek arra, miképp érik el majd el a közönséget.
3. Milyen üzenetet közvetítsen a videó?
Mit akarsz elmondani az anyaggal? Hogy olcsóbb, jobb, tapasztaltabb vagy, mint a konkurenseid? Nincs jó és rossz válasz, de az üzenetet valószínűleg nagyban meghatározza a marketingstratégiád.
Olyan videót készíts, ami harmóniában van a többi marketingtevékenységeddel.
4. Határozd meg, hogy milyen hosszú videót akarsz.
Egy reklámfilm általában 30–60 másodperces, míg egy bemutatkozó film lehet ennél hosszabb. A hossz és a tartalom határozza meg a forgatási időt.
Például egy 15 perces, több helyszínen játszódó bonyolult videót szinte biztos, hogy nem tudsz felvenni egy forgatási nap alatt.
E-mail marketing tréning: dugig a villa!
Marketingszöveg.com (@marketingszovegcom) által közzétett fénykép,
5. Írd össze, hogy milyen az erőforrásaid vannak.
Hol tudsz forgatni (ingyen, engedéllyel), kik segíthetnek cégen vagy ismerősi körön belül (de pénzért, mert ami ingyenes, az olyan is). Ki fogja megvágni kész nyersanyagot? Legyen meg az a halmaz, amely a lehetőségeidet tartalmazza.
A Morrison’s és iDrinks.hu számára készített videoblogunknál a helyszín és az ital biztosított volt, csak stábot kellett fizetni:
6. Döntsd el, hogy mekkora a költségvetéssel szeretnél dolgozni.
Tudod már, mennyit szánsz a videóra, és hogy mennyit az esetleges terjesztésre? Ha nem akarod széles körben mutogatni a kész anyagot, akkor nem érdemes sok pénzt áldozni rá.
Amennyiben a várótermedben fog futni, és ott naponta majd’ százan megfordulnak, akkor nem árt, ha a kész anyag kristálytiszta üzenettel rendelkezik, és élvezet nézni. Akár hang nélkül is.
Egy reklámfilm kéthasábos forgatókönyve (via maxshores.com). Vigyázat, a filmeknél más formátumot használnak.
7. Készíts forgatókönyvet, mert építkezni sem kezdesz tervrajz nélkül.
A forgatókönyv minden pontja támogassa az üzleti célodat, és legyen benne világos az üzeneted. A leghatékonyabb az, ha tiszta és tömör nyelvezetet használsz. Legyünk következetesek, és egy videó egy üzenetet közvetítsen.
8. Kérj meg profikat (filmes forgatókönyvírókat, szövegírókat, reklámfilmrendezőket), hogy ellenőrizzék a kész forgatókönyvet, és beszéljék át azt veled.
Így megtudhatod, hogy az mennyire tükrözi az üzleti célodat, és hogy kell-e még változtatnod. Több szem többet lát, ráadásul a profi olyat is észrevesz, amit te nem.
9. Ha kész a forgatókönyv, készíts storyboardot.
Nem, nem kell olyannak lennie, mintha egy MOME-s rajzolta volna. A lényeg az, hogy valamelyest vizualizáld a kész reklámfilmet: milyen képeket kell felvenni filmhez, milyen hosszú lesz az, és kik hogyan szerepelnek benne?
Lehet, hogy kiderül, az egyik beszélő csak derékmagasságig látszódik, így neki már csak egy zakó kell, és nem öltöny.
Storyboard (via eslstudentpublications.com). A képkivágatokba jöhetnek a (kezdetleges) rajzok, a rácsozást pedig feltöltheted az adott felvétel pontos ismertetésével (például premier lesz vagy totál?).
10. Szedd össze azokat a felvételeket, amik már elérhetők.
Milyen stock photót vagy stock videót akarsz használni? Milyen korábbi felvételt szeretnél bevágni? Ezt is vidd bele a storyboardra, és jelöld meg, hogy az a kép már kész van, vagy hogy meg kell majd venned.
Előkészítés / pre-production
Előfizetői tartalom
Kattints a gombra és olvasd el, hogy mi mindent tartalmaz az előfizetés, miért éri meg és miért nem akarsz ebből kimaradni.