A 2012-es nagy Google-algoritmusfrissítések után drasztikusan esett a hagyományos linképítés jelentősége a keresőoptimalizálásban. Most már főleg fizetett PR-cikkek (pontosabban advertorialok) segítségével próbál a többség valóban értékes hivatkozásokhoz jutni. De vajon a linkkatalógusoknál mennyivel lesznek tartósabbak a rossz minőségű cikk-katalógusok?
A hangsúly a minőségen van: Matt Cutts, a Google webspamekkel foglalkozó mérnöke azt mondta, olyasmit tegyünk az oldalunkkal, amit akkor is megtennénk, ha nem létezne Google. A kereső ugyanis tiltja a manipulációs célú linképítést, de tény, hogy természetes módon nem könnyű jó minőségű hivatkozásokhoz jutni, hiszen főleg céges oldalakat ritkán linkelnek az emberek önszántukból. Cutts azt is mondta, hogy mindent lehet, ha annak célja a felhasználói minőség javítása, s ha azt büszkén meg mernénk mutatni üzletfeleinknek vagy gyermekeinknek. El is tolódott a szakma a tartalommarketinges megoldások felé, mert a felhasználónak ingyenesen adott jó minőségű tartalom felértékelődött.
Egy éve kezdtünk tudatosan minőségi szócikkeket fejleszteni a magyar nyelvű Wikipédiába, de előfordult már az is, hogy az angol nyelvű oldalra publikáltunk. Azóta húsznál is több anyagot készítettünk, és jelenleg minden korábbinál nagyobb az érdeklődés a szolgáltatás iránt, heti többen is kérnek új szócikket. Miért éri meg forrásként megjelenni a Wikipédián?
Nofollow?
A Wikipédia a spamlinkek elkerülése miatt még évekkel ezelőtt úgynevezett nofollow attribútummal látta el az oldalain megjelenő külső hivatkozásokat. Ilyennel kell a Google kérése szerint megjelölni a hirdetéseket is, hogy azok linkereje ne érvényesüljön a keresőalgoritmusban. Hiába azonban a nofollow linkek, a SEO-szakma fölfigyelt rá, hogy a wikipédiás hivatkozások igenis értékesek. Egészen egyszerűen azért, mert kiemelkedő bizalommal rendelkezik ez a wiki, és az egyes szócikkekben referenciaként hivatkozott oldalak egyértelműen magas minőséget és különleges relevanciát jelentenek. Végül is ha kapunk egy linket a papagájtenyésztés szócikkéből, a Google sejtheti, hogy igen releváns az oldalunk a papagájtenyésztésre nézve...
Egy év alatt többször megfigyeltük, hogy az ilyen linkek rendkívül sokat segítenek egy oldalnak, ráadásul új szócikk esetén nagyon gyorsan maga a wikipédiás oldal is megjelenik a találati listában. Ha valaki a keresés után arra kattint, ott a hivatkozások között is rátalál a szponzor oldalára, s onnan is eljut hozzá. Így nemcsak erősíti a lapunkat, de esélyt ad rá, hogy máshonnan is ránk bukkanjanak.
A nehézségek
A kihelyezett szócikkeknek magas, enciklopédikus minőséget kell képviselniük. Az oldalunkra csak akkor hivatkozhat egy ilyen szócikk, ha ott is jó minőségű, lexikonba is beillő cikkeket publikálunk. Emellett a Wikipédiának különleges szerkesztési szabályai vannak és egy wikiszintaktikai nyelve: mindezeket jól megismerni többhetes, de inkább több hónapos munka. Ha rosszul publikálunk, azzal nem érünk el semmit. Nyugodtan meg lehet próbálni egy szócikket a semmiből összeállítani úgy, hogy az minden szabálynak megfelel: igen keveseknek sikerül, mert ebbe beletanulni időbe telik. Ezután célszerű olyan felhasználói fiókkal dolgozni, amelynek már többéves múltja van, így rendelkezik kellő bizalommal, hogy a többi szerkesztő is lássa, jó minőségű anyagokat hozunk létre, nem pedig szemeteljük a lapot.
A Wikipédián szigorúan tilos reklámlinkek elhelyezése! Mi sem biztatunk senkit arra, hogy öncélúan wikispammel töltse meg a lapot, mert ezzel kitiltást és persze a munkája gyors törlését érheti csak el. Nem lehet linket venni a Wikipédiába. Mi sem ezt áruljuk, hanem lehetőséget adunk arra, hogy szponzorálj bizonyos szócikkeket.
Cserébe mi azt a szócikket kitűnő minőségben elkészítjük és közzétesszük, az oldaladra pedig olyan cikkeket készítünk, melyek szintén egyediek és magas szakmai minőségűek, ezért nyugodt szívvel hivatkozhatunk rájuk a Wikipédiából. A cél nem ész nélkül reklámozni, hanem valóban minőségi és hasznos tartalmat nyújtani a Wikipédia látogatóinak. Ez egy kölcsönösen előnyös együttműködés! Még a magyar Wikipédia alapítóját is megkérdeztem az eljárásról, s ő azt mondta, ez mindaddig nem aggályos, míg valóban nem reklámokat helyezünk ki, hanem szabályos és korrekt forráshivatkozásokkal ellátott egyedi, jó minőségű szócikkeket.
Az összes anyagunk kint is maradt, és azóta hasznos tájékoztatót nyújt a látogatóknak. Megrendelőink pedig élvezik a kapott link előnyeit.
Egy ilyen szócikk összeállítása február 28-ig 9800 Ft+áfa, ezután nőni fog az ára. Ha érdekel a dolog, mihamarabb jelentkezz a jobb alsó sarokban látható ablakban!
A szócikk jelenlegi ára csak 13 500 Ft+áfa.
A szócikk jelenlegi ára csak 35 000 Ft+áfa.
Show More