Ha legalább egy videót elkészítettél vagy megrendeltél már a cégednek, akkor szinte biztos, hogy felmerült benned a kérdés: hova érdemes feltölteni a kész anyagot? Melyik a jobb felület, ha a céged videomarketingben gondolkodik? És melyikkel érhetsz el jobb eredményeket?
Főleg, hogy most már nemcsak a YouTube és a Vimeo (meg az Indavideo, a Videa, a DailyMotion és társai) közül választhatsz, hiszen tavaly megjelent egy új kihívó, a Facebook (Video) is. Mielőtt válaszolnánk a kérdésre, szögezzük le, hogy a YouTube ellen miért csak a Facebookot küldjük csatába.
Én személy szerint piszkosul szeretem a Vimeót, mert olyan elegáns és művészi, de ha eredményes és hatékony tartalommarketinget szeretnél felépíteni, és fejlődést akarsz látni, akkor kíméletlenül le kell metszened a vadhajtásokat.
Üzleti szempontból egyértelműen a YouTube felé billen a mérleg: a Vimeónak kisebb a közönsége, rosszabb a rangsorolása (Google), az igazán kihasználható Vimeo Pro pedig fizetős. Indavideót, Vimeát és társait pedig alapból felejtsd el, ha nem akarsz a kudarc mellett még agybajt is kapni.
via www.iprospect.com
Marad tehát a ringben a YouTube és a Facebook, és most kivételesen eltekintünk attól, hogy már az Insta is gondolkodik a mozgóképekben (megjelentek ugyanis a 60 másodperces videók az oldalon).
Ilyen részletességgel a témáról csak itt olvashatsz, szóval tessék jó alaposan végigfutni rajta, mert kulcsfontosságú információkat osztunk most meg veled.
Kezdjük az alapokkal:
Milyen videót készíthetsz a cégednek?
Mielőtt összehasonlítanánk a két platformot, érdemes röviden összefoglalni, hogy milyen típusú videós tartalmakat készíthetsz (készíttethetsz). Nem akarjuk lelőni a poént, de ez is meghatározza, hogy feltöltéskor végül melyik felületet kell választanod a hatékony elérés érdekében.
Alapból egy videóval a következő három célod lehet:
- növelni akarod a márkád/céged ismertségét,
- eladást akarsz ösztönözni,
- márkát akarsz építeni.
Hogy milyen típusú videókkal érheted el ezeket?
A hagyományos reklámfilmmel
Tudod, amikor 10-ből 9 fogorvos ajánl valamit, vagy amikor elmondják, hogy az adott mosószerrel jobban kijön a srácok focimezéből a pizzaszósz. Nagyrészt a tévében találkozhatunk velük, de mivel a netre feltölteni sem nagy cucc, ezért a varázsdobozban látható anyagok már online is megtalálhatók, csak épp nem az a természetes közegük.
Ezek a reklámfilmek ugyanis azért készülnek, hogy a televízióban, a műsorszünetben levetítsék őket, és hogy megszólítsák azokat a nézőket, akik épp nem mentek ki pisilni vagy nassolni.
Nagyrészt az eladásösztönzés a cél, de aki látta már a Notino-spotokat, az nemcsak megőrült a szexis suttogástól, de már tudja, hogy a márkaismertség növelésére is használható ez a módszer.
Karácsony, Coca-Cola:
Aztán ott van a branded video content, ami…
…nem reklámfilm, de nem is kisfilm. Közelebb áll az utóbbihoz, de nem azért, mert a megrendelő cég szereti a szórni a pénzt, hanem azért, mert azt szeretnék, ha a késztermék virális lenne, és a tévé helyett a neten indulna hódító útjára.
Az emberek ezeket a tartalmakat azért osztják meg, mert:
- kedves
- cuki
- macsó
- kőkemény
- vicces
Nevezhetjük vírusvideónak is, de ezen valószínűleg vitázni fogunk néhány illetékessel.
A branded video content esetében ugyanis nem cél, hogy megjelenjen a videóban vagy annak történetében a termék, és erre kiváló példa a H&M vonatos kisfilmje, aminél még csak nem is tudnánk, hogy ki volt a szponzor, ha nem tették volna ki a logót a film elején és a jobb alsó sarokban.
Márpedig vírusvideónak azt nevezzük, ami rendkívüli megosztáshullámot indít el a neten (leginkább a közösségi médiában), de nincs olyan megkötés, hogy a cég vagy annak terméke/szolgáltatása nem szerepelhet abban (az annyira rossz, hogy már jó zálogházas videó ma például zseniális vírusfilm lenne a Facebookon).
Törvényszerű ugyanakkor, hogy ha túltolják a készítők a reklámozást, akkor a kész anyag nem lesz virális, tehát bőven akad átfedés a két formátum között, csak épp nem a tudatos tervezés miatt.
Legyen szó bármelyikről is, az ilyen videók hossza lehet 30 másodperc vagy akár 4-5 perc is, nincs szigorú megkötés. Ha elbírja az anyag, és eszi a nép a kész anyagot, akkor mindegy. Eladásösztönzés helyett a márka megismertetésére és építésére alkalmas, bár a hatékonysága csak közvetetten mérhető, a viralitás szerencséjére pedig nem alapozható üzlet (lásd erről bővebben a 27. Országos Marketing Konferenciáról szóló élő közvetítést, én itt, Balázs emitt).
A termékbemutatók
Népszerűk és hasznosak, erre nem is kell sokat fecsérelni az időt, hiszen ez pontosan az, amit a neve mond. Általában 1-2 perc a minimum, hiszen ha már forgatsz, mutasd be jól azt a sokoldalú terméket/szolgáltatást, és lássuk azokat az előnyöket.
Egy jól megcsinált termékbemutató viszont lehet 4-5 perc is.
Ide sorolhatjuk az élő prezentáció alapján készült, de profin felvett és megvágott anyagokat is, valamint:
- a how-to-videókat
- a beszélőfejes megoldásokat (hiszen ilyenkor is a terméket reklámozod, prezentálod)
- személyes brandépítésnél pedig azt, amikor vloggerkedsz, hiszen ebben az esetben te, a vlogger vagy maga a termék
Voilà:
Imázsfilm
Imázsfilmnél a termék vagy szolgáltatás bemutatása helyett a céged kerül a fókuszba.
Lényegében a Kik vagyunk mi? típusú anyagokról beszélünk, amely 1-2 perctől akár 5 percig is eltarthat, de eredményes csak akkor lehet, ha a pozitív értékek prezentálása mellett olyan izgalmas keverékét adja a zenének, vágásnak, képeknek és színeknek, amit valóban élmény nézni.
Nem csak az a lényeg, hogy van-e mit mondani, hanem az is, hogy el tudod-e azt érdekesen mondani:
Whiteboard-videó
Ami olcsó, aranyos, edukatív. Külföldön kifejezetten szeretik, mert felkelti a néző érdeklődését, és képes a megfelelő konverzióra.
Testimonial videó
Vagyis amikor nem kiírod a honlapodra, hogy mit gondolnak rólad az ügyfeleid, hanem leülteted őket a kamera elé, és megkéred, hogy mondják el azt szóban, és vállalják ehhez az arcukat. Hitelesebb, hiszen a néző látja, ki beszél, plusz a vevőid mondják el, hogy miért jó a terméked.
Rendezvényvideó
Rendezvényt, csapatépítést, konferenciát, flashmobot, tréninget bemutató mozgóképes anyag, ami értelemszerűen a márkaépítésben segíthet, de a dokumentálásban is hasznos lehet.
„Ilyet is tudunk, ennyire profik vagyunk, leszerveztünk egy ilyet. Megbízol bennünk?” – az üzenet általában ilyesmi.
Az egyéb
Egyrészt ott az élő kapcsolás szépsége, ami a facebookos élő bejelentkezéstől eltart egészen a Teleshopig, másrészt beszélhetünk még például az Odaát PSA-nak hívott public service announcementről, vagyis a közérdekű információkról.
Vannak még recruitment videók („Gyere dolgozni a Kreatív Kontrollhoz, mert itt jó!”) és a reputációs videók is (abban az esetben, ha például rosszat tettél).
Mit szeretünk és mit ajánlunk mi?
Jó nagy halmaz, amit eddig bemutattunk, való igaz, rengeteg formátum közül választhatsz, és valószínűleg vadul zakatol az agyad, hogy melyik lenne a legjobb számodra. Mit kell csinálnod, hogy sikeres legyél? Csak ezután jön az, hogy hova érdemes feltölteni.
Formátumtól függetlenül egy jó céges videóra jellemző, hogy képes kristálytisztán megmutatni a márkát, és világosan kommunikálja a célokat. Egy szigetes vicces videó tökéletesen illik a fesztivál arculatába, miközben a fentebb is látott Bosch mindig az innovációra és a korszerűségre fog fókuszálni.
Bár eredményesek lehetnek, én például nem vagyok híve a hagyományos reklámfilmeknek, ha összekacsint a néző és az alkotó, ha nem. A Kontent magazin 2016/4-es számában erre mondta Deák Péter, az egyik interjúalanyunk, hogy:
A hagyományos tévés reklámfilmnél a pénz az az eszköz, amivel elérjük, hogy a néző megnézze a reklámot. Mert fizetünk a reklámidőért. Ilyenkor a nézőnek és a reklámfilmnek a relációja egymással az, hogy a néző a műsort szeretné élvezni, de rá van kényszerítve arra, hogy a reklámot nézze.
Márpedig nem jó innen indulni.
A virális hatású videók, a jól összeállított termékbemutatók (netes terjesztésre), az imázsfilmek, a whiteboard-videók ellenben nagyon hasznosak lehetnek. Emellett gondolkodj el azon is, hogy a céges eseményeket megpróbálod dokumentálni (majd eljuttatni a kész anyagot az embereknek), és ha van valaki, akit ki lehet rakni a kirakatba, és akinek építhetsz a személyes márkájára (akár te, akár egy munkatársad), akkor célravezető őt néha élőben kapcsolni valamelyik rendezvényről vagy a cég életének egyik fontos pillanatból.
Ha pedig megvan, mit érdemes csinálni, akkor nézzük, melyiket hova érdemes feltölteni. Mik az előnyei a Facebooknak és a YouTube-nak?
Ne feledjük, mostani állás szerint ezek ketten olyan tartalomtípusért versenyeznek, amely 2019-re a netes forgalom 80 százalékát fogja majd kitenni (iparági kutatások szerint).
Előfizetői tartalom
Kattints a gombra és olvasd el, hogy mi mindent tartalmaz az előfizetés, miért éri meg és miért nem akarsz ebből kimaradni.