„Váó, már ezren megnézték a videómat!”
Jó neked! És ez most szerinted jó vagy rossz? Sok vagy kevés? Egyáltalán: van-e érdemi jelentősége annak, hogy mennyien tekintettek meg egy videót? Főleg a Facebook esetében, ahol könnyű dobálózni a tízezres számokkal, de aztán nagyon gyorsan lehervad a mosolyod, amikor ránézel a 10 másodperces megtekintést vagy a videó átlagos nézési idejét mutató analitikára.
Mostani cikkünkben pár dolgot tisztába teszünk: egyrészt megmutatjuk és bemutatjuk a legfontosabb videómarketinges mérőszámokat, másrészt adunk egy sor tippet (például egy konkrét kampányötletet).
Két platformra fókuszálunk: a Facebookra és a YouTube-ra.
Miért fontos figyelni a mutatókat?
Van, akit hidegen hagynak a mutatók és a mérőszámok, és úgy gondolja, hogy azokkal nem is kell foglalkoznia. Én ezt úgy hívom: a „töltsd fel és jól van az úgy” mentalitás. A hírlevelek és landingek konverzióját sokan másodpercenként csekkolják, de a videó esetében ezt nem tartják fontosnak.
„Úgyse onnan jönnek a vásárlók.”
„Kit érdekel, hogy most kevesebben nézték, biztos rossz időben tettük ki a videókat.”
A videós analitika viszont nem mellékes, ráadásul kevesen látják még mindig, hogy milyen lehetőségek vannak a mozgóképes tartalomban. Nemcsak arról van szó, hogy kell egy vlog, ahol beszélhetsz arról, milyen májer vagy a szakmádban, hanem arról, hogyan építesz fel egy kampányt videók segítségével, és hogy miképp remarketingezel 3-4 eltérő tartalom segítségével, egyéni célcsoportok megadásával (Facebookon).
A videó és a Facebook (de még a YouTube is) egy eszköz. A lehetőségek száma végtelen, csak tudnod kell, merre indulj el.
Mutatok egy példát
Tételezzük fel, hogy a magánkönyvkiadás szépségét meglovagolva úgy döntesz, hogy kiadsz egy saját könyvet. A téma lehet bármi. Azt mondod, hogy erre van 1 millió forintod (csak példa, nem garancia, hiszen ez az összeg lehet sok vagy kevés is).
A költségeid a következők:
- Kinyomtatsz 750–1000 darabot a könyvből nagyjából 700 ezer forintért. (Vastag, színes, kemény borítós szakkönyv.)
- Készítesz néhány videót 100 ezer forintért (te magad, ez külsős segítséghez kevésnek tűnik).
- És rászánsz 200 ezer forintot a kampányra.
Nézzük a lépéseket:
- Feltöltöd az első videódat a YouTube-ra, ami mondjuk 2–5 perces. Ebben elmondod, hogy miről szól a könyv (vagy hogy miért írtad meg, mi az apropója, miben és kinek segít stb.)
- Hírlevelet küldesz a céged feliratkozóinak, hogy megjelenik a könyv, és beágyazod a YouTube-videót a hírlevélbe.
- Ugyanezt a videót beágyazod a könyv landingjébe is.
- A videót (vagy annak rövidebb változatát) felteszed a Facebookra is, majd meghirdeted.
- Megnézed, kik nézték meg legalább 50 és 75 százalékban a videót, és létrehozol ezekre egy-egy célcsoportot (Hirdetés létrehozása, Célközönség, Új létrehozása: Egyéni célközönség).
- Kiküldöd nekik a harmadik/negyedik videót.
A variációk száma szinte végtelen:
De akkor most nézzük, hogy mire is érdemes figyelni a Facebookon.
A Facebook-videók legfontosabb mérőszámai
- Megtekintett percek: összesen, vagyis az összes megtekintő (néző) hány percig nézte az adott videót. A kis nyílra (>) kattintva látod, hogy adott napon hogy alakult mindez és a megtekintett percekből hány százalék tartozik az oldal tulajdonosaihoz.
- Videómegtekintetés. Hányszor tekintették meg a videót és mekkora százalékban az oldal tulajdonosai. Érdemes figyelni arra is, hogy mekkora a hanggal és a kikapcsolt hanggal történő megtekintések aránya.
- 10 másodperces megtekintés. Az első mérőszám, ami leránt a valóság talajára. Vagyis hányszor nézték meg a videódat legalább 10 másodpercig. Vagy ha a videód ennél rövidebb, akkor a teljes hossz 97 százalékáig. Sokan kapnak infarktust, amikor szép eredményeket remélnek egy videótól, aztán az Elemzések fül alatt szembesülnek a valósággal. Az ennél rövidebb megtekintés ugyanis értelmezhetetlen: épp görgetett az üzenőfalán, elindult neki a videó (automatán indul), de nem fogta meg őt, ezért továbbgörgetett – őt nem tekinthetjük tényleges nézőnek.
- Videó átlagos nézési ideje: mennyi ideig nézték átlagosan a júzerek a videót. Számítása amúgy egyszerű: a Facebook elosztja az összesített nézési időt a videólejátszások számával.
- Célközönség és aktivitás. Itt az a legfontosabb, hogy hány embert ért el a videó és hány egyedi látogató látta, illetve mekkora a bejegyzéshez kötődő aktivitás.
Nézzünk néhány példát a mi Facebook-oldalunkról
1. Az első videó 1,5 perces, és ahogy látod, a megtekintések fele túlélte az első 10 másodpercet.
2. A második videó 2,5 perces. Érződik, hogy az anyag hosszabb, a 10 másodpercet cirka 40 százalék bírta ki, cserébe ők relatíve sokáig nézték. A sok gyors kikattintó (lepattanó) és a sokáig néző júzerek aránya az átlagos nézési idő.
3. A teslás videó, ami bő 4 perc. Az anyag szó szerint tarolt, és hiába volt az egyik leghosszabb a mostani videónk közül, az érdekes tartalom meghozta gyümölcsét. A 10 másodpercet 60 százalék élte meg, és a megtekintett percek száma több, mint a videómegtekintés. Ez az etalon, mondhatjuk: Zoli + sportkocsik + masszív tanulság = nagyobb érdeklődés és hosszabb nézési idő. De fogadok, hogy ilyen képletet te is össze tudsz hozni.
Mire figyelj a Facebookon?
- A mérőszámok nem műtárgyak, amiket csodálni kell. Ezek mutatnak valamit, ami alapján következtetéseket vonsz le, hogy aszerint cselekedhess. Például látszik: sokan csak 30 másodpercig nézik a videódat, így Facebookon beállítod egyéni célcsoportnak, hogy aki csak eddig nézte (és lepattant), az kapjon egy rövidebb, konkrétabb anyagot, hátha sikerül őt meggyőzni. Az analitika egy eszköz, hogy elérd a céljaidat.
- Ha egy videó átlagos nézési ideje 0:21, az nem azt jelenti, hogy a 21. másodpercnél van valami probléma. Ez egy átlag, ami önmagában megtéveszthet. Következtetést aszerint vonj le, hogy milyen hosszú a videó, hány percig nézik, és hogy mennyi az átlagos nézési idő. Egy 55 másodperc anyag esetében a 0:21 egészen mást mutat, mint mondjuk egy 6 perces tartalomnál.
- A 10 másodperces megtekintés. Ezzel kapcsolatban két dolgot tarts észben: 1) Az automatikus mobilos elindulás miatt sokan úgy kattintják ki a videódat, hogy nem is látják, mi az. A Facebook 3 másodperc megtekintés után számolja a nézettséget, de azért előfordul, hogy valaki nem elég gyors, és automatikus elinduláskor 4 másodpercig tart, amíg kapcsol. 2) A Facebook-videók esetében az első 5-10 másodperc kulcsfontosságú. Ez idő alatt kell meggyőznöd a nézőket, hogy érdemes maradniuk.
- Hang bekapcsolva vagy kikapcsolva. Ezt is méri a Facebook, és erre is érdemes figyelned. Ha azt látod, hogy sokan kikapcsolt hanggal nézik a videóidat, akkor feliratoznod kell.
- Hányan nézik meg újra a videót.
Ne felejtsd el csekkolni a „Bejegyzés” fület sem. Részint azért, mert itt látod:
- hány embert értél el
- és mekkora a bejegyzésaktivitás (több verzióban a lájkok, megosztások, bejegyzésre kattintások stb.).
A YouTube mérőszámai
A YouTube analitikáját az Alkotói Stúdióra kattintva találod meg, mégpedig az Elemzés fülecske alatt.
A fontosabbak mérőszámok a következők:
- Nézési idő. Az adott időintervallumon belül (például szeptemberben) hány perc volt a nézési idő.
- Megtekintés átlagos időtartama. Hasonlít a Facebook mérőszámához, a videó átlagos nézési idejéhez.
- Megtekintések. Hányszor tekintették meg a feltöltött videókat.
A nézési időt azonban érdemes egy picit jobban kibontani, valamint említsünk meg három másik fontos mutatót:
Nézési idő
A nézési idő nemcsak azért fontos, mert jó látni, mennyire népszerű a videód, hanem azért is, mert a YouTube algoritmusa kiemelt figyelmet fordít erre a rangsoroláskor. Ez ugyanis jobban megmutatja egy tartalom minőségét: minél jobb egy videó, logikusan annál tovább nézik a felhasználók.
Éppen ezért az egyik legfontosabb mutatószám, aminek növelése elemi érdeked.
Felhasználói aktivitás
Itt találod: Elemzések, Interaktivitási jelentések, Tetszik és nem tetszik.
A Tetszik és nem tetszik jelentés összefoglalja, hogy hány felhasználónak voltak szimpatikusak (vagy épp ellenkezőleg, antipatikusak) a videóid.
Nézők megtartása
Avagy: Elemzés, A nézési időre vonatkozó jelentések, Közönségmegtartás.
Ez egy általános mérőszám, ami azt mutatja, hogy a csatornádra feltöltött videóknak milyen hatásuk (sikerük) volt a nézők körében. A megtekintés mint mutató önmagában nem elég, ezért a YouTube is igyekezett olyan mérőszámot létrehozni, amely segíthet objektíven látni egy-egy tartalmad lecsapódását.
Ha a panelra kattintasz, akkor a következőt látod:
- Megtekintés átlagos időtartama (mennyi ideig néztek egy videót átlagban)
- Megtekintési átlag százalékban (amennyi ideig a videót a közönséged megtekintésenként nézte)
- Legalul pedig az adott időszakban megtekintett videókat láthatod egyesével kibontva
A Közönségmegtartás esetében azonban szét kell választani:
- abszolút közönségmegtartás (a videó mely részletei a legnépszerűbbek, hiszen a görbe mutatja a videó egyes pillanataira eső megtekintések számát)
- relatív közönségmegtartás (hogyan teljesít a videód a hasonló YouTube-videókhoz képest)
Ehhez kattints az egyik videódra:
Feliratkozók
Itt találod az infókat: Elemzés, Interaktivitási jelentések, Előfizetők.
A panelban látod, hogy az adott időszakban:
- mennyi feliratkozód van
- mennyit szereztél
- és mennyit veszítettél el
Sőt, még azt is megnézheted, hogy ezek a feliratkozók honnan érkeztek (főoldalról, javasolt csatornáról, egyéb helyről).
Mire figyelj a YouTube-on?
- Az első 10-15 másodperc fontossága. A YouTube-on kicsivel több időd van arra, hogy meggyőzd a nézőt arról, érdekes a tartalmad.
- Ide mehetnek a mélyebb, szakmaibb anyagok. Más a felületen a fogyasztói elvárás: ide videózni jövök fel, a Facebookra viszont tájékozódni és szórakozni (és mellesleg találok videókat is).
- A SEO! A YouTube SEO-t nem kerülheted ki.
Eddig nem figyeltél ezekre a mutatókra? Ha mostantól megteszed és levonod a megfelelő tanulságokat, akkor olyan videókat készíthetsz, amelyek még jobb eredményeket érhetnek el.
Show More