Szirmai Gergelyt, a Hollywood Hírügynökség vloggerét több mint negyedmillióan követik YouTube-on, lendületes videói már ikonikussá váltak a magyar weben. Gergely a videoblogolás mellett alkalomadtán videomarketinggel is foglalkozik.
Mi hozza egy vlogger sikerét és milyen felkészültség kell a videózáshoz? Kit érhetünk így el és érdemes-e a videomarketinget használni a kkv-knek?
Többek között ezeket kérdeztük az egyik legismertebb hazai netes alkotótól.
Kreatív Kontroll: Mennyire építetted fel magad tudatosan? Mennyre figyelsz a személyes brandedre?
Szirmai Gergely: A tudatosság nagyon fontos dolog ebben a szakmában, az viszont, hogy valaki saját brandet épít, egy üzleti megközelítés. Ez kétségtelenül nagyon sok szempontból gyümölcsöző tud lenni. Én ezt leginkább a kommunikációban, az üzenetek és értékek átvitelében látom. Nagyon odafigyelek arra, hogy mit közvetítek a nézőim felé, hogy egy konzisztens véleményvilágot kapjanak, őszinteség és nyíltság övezze mindazt, amit megpróbálok reprezentálni.
Az, hogy a logóm színe mindenhol ugyanolyan legyen, hogy megfelelő legyen a reach és jó legyen a targetálás – ezek engem sokkal kevésbé érdekelnek, mint az, hogy egy megbízható, őszinte és nyílt tartalom fogadja a nézőt.
Mennyire figyelsz oda arra, hogy célozd a videóidat, mennyire szólnak kifejezetten egy adott közönségnek?
Úgy gondolom, ez elkerülhetetlen, erre nem odafigyelni kell, hanem megérteni. Ami én vagyok, amit én kommunikálok, az mindenképpen egyfajta nézői körnek szórakoztató vagy hasznos. Hála Istennek ez a nézői kör kifejezetten nagy, ilyen szempontból szerencsés embernek vallom magam, de semmiképpen sem lehet azt mondani, hogy „a következő három mondatomban a 40 év feletti nőkhöz szólok”, ez marhaság.
Valóban, az embernek tisztában kell lennie azzal, hogy a közönségéhez beszél, nem a haverjaihoz, nem az anyjához. Egyfajta hangvétel adott a műsoraimban, de nem az jár a fejemben, hogy kinek akarok tetszeni, hanem az, hogyan tudnék minél több embert szórakoztatni vagy elgondolkodtatni.
Hogyan profitálsz az ismertségedből, vlogger munkásságodból? Avagy a világ legelcsépeltebb kérdése: meg lehet-e élni ebből?
Ez ma már nem is elcsépelt, inkább sértő kérdés: a szakmai felfogás eszméletlenül maradi, még mindig úgy tekint a videoblogolásra, mint egy hobbira, egy gyerekes hülyeségre, amit az emberek azért szeretnek csinálni, mert kapják a lájkokat, és ennyi a lényege. Ez szerintem egy borzasztó maradiságot mutat a piac szempontjából. A videoblogolás ma már egy kiterjedt szakma, rendes üzleti és jogi háttere van, és igen, lehet belőle profitálni, ha az ember tudatosan csinálja. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pénz volna a videoblogolás lényege, és ez így van rendjén.
Amiért én nem szeretek beszélni arról, hogy mennyit keresek: nem szabad, hogy ez legyen a lényege, mert ebben a munkában fantasztikus lehetőségek vannak a kommunikáció, az értékátvitel, a kreativitás kiélése terén. Ha ezt redukáljuk arra, hogy még az anyám pincéjében élek-e vagy sem, az túlságosan egyszerű megközelítése a dolognak.
A YouTube legnagyobb alkotója, PewDiePie jelenleg 38 millió feliratkozót ér el közvetlenül. A médiakörkép alapjaiban változott meg. A videoblogolás már régen nem egy hobbi, hanem médiavalóság.
Pontosan hogyan váltható pénzre az, ha valaki vloggerként sikeres lesz?
Ez szerintem nem egy váltási folyamat. Ha elég embernek nyújtunk elég értéket, szórakozást, kikapcsolódást és tartalmat, akkor – mivel a tartalom ingyenesen elérhető – a közönség egy idő után hajlandó lesz arra, méghozzá lelkesen, hogy a műsort valamilyen formában támogassa. Az élő rendezvények, a pólóboltunk olyan utak-módok, melyekkel valaki amellett, hogy támogatja a műsort, olyat kaphat, ami ezekre az élményekre emlékezteti. Ami viszont ennél sokkal érdekesebb lehet, az az indirekt módja a szakma pénzre váltásának. A vlogger kapcsolatokra tesz szert, cégek kereshetik meg konzultációs munkákra, szponzoráció miatt, és sok területen éppen emiatt próbálhatja ki magát.
Én ebből a szempontból kifejezetten szerencsés voltam, nagy multicégeknek gyártok internetes kampányokat, internetes műsorformátumokat, szerkesztem ezeket a tartalmakat, illetve szponzorként behozom őket a műsorba. Ha az ember ezt jól kommunikálja, képes nem eladni magát, a hírnevét és a mondanivalóját, akkor ez jól működhet hosszú távon is. Ha valaki aprópénzre akar váltani mindent, amit csinál, és azt mondja, hogy „mostantól én mosószert reklámozok a műsoromban”, az is egy nagyon könnyű pénzszerzési mód, de egy negatív megközelítés. Az ilyesfajta üzleti tevékenységeket inkább le kell választani.
A legjobb válaszokat még nem olvastad el
De a Kontent magazin II. évfolyamának 3. számában elolvashatod a teljes interjút. És még mennyi minden mást.
Show More