Az idén már hatéves Fiverr.com közösségi piactér kezdetben ötdolláros (kb. ezerforintos) munkákat közvetített szerény jutalékért. Az azóta többek által lemásolni próbált izraeli startup azóta is töretlenül piacvezető ezen a területen, mostanra viszont már kiegészítő szolgáltatások is kínálhatók akár ötszáz dollárig.
Mégis mit kaphat egy kkv a pár tíz dolláros grafikusoktól, szövegíróktól és videósoktól?
Meglepően sokat.
2011 óta már 1045 dollárt költöttem el Fiverren, és bár főleg teszteltem a szolgáltatókat, néhány ötdolláros dolgot még ma is használunk. Észrevetted valaha?
Most bemutatok mindent.
Figyelem! A cikkben szerepel Orbán Viktor és női mell is (lesz értelme). Kizárólag szakmai okokból, de ha ez zavar, kérlek, ne olvasd végig!
Milyen menő már, hogy kézzel lerajzolják a céglogódat! Ezt a videót 15 dollárért készítette nekem egy felhasználó, még most is rendelhető.
Apropó, logó: a Kreatív Kontroll logója nem éppen szép, de legalább jellegzetes.
Amikor 2010-ben indítottam a céget, nem volt pénzem egy logó több tízezres, olykor százezres piaci árára, és úgy gondoltam, ideiglenesen nem is kell még logó. Egy ismerősöm mégis megkérte a grafikusát, hogy dobjon össze valamit, így lett ingyen logónk.
(Két évig vektoros változata sem volt, akkor rajzoltattam át, amikor kellett egy kiadványhoz.)
A Marketingszoveg.com oldal 2013-as megvásárlásakor egy ráncfelvarráson esett át, ekkor készíttettem hozzá logót. Ezt viszont már a Fiverren: a most látható logó 10 dollár volt.
Ezen ma már mosolygok, de a pár dolláros árért több külön grafikustól lehet kérni logótervet. Ezek alapján végül ki tudod választani, melyik irány lehet jó, azt pedig elkészíttetheted itthon is. Csakhogy elsőre úgy megtetszett a mostani logó, hogy emellett maradtunk. 10 dollárba került az alábbi logó.
Logó egy kétezresért!
Hogy ezt gáznak érzem-e? Én nem. Te érezheted annak, jogod is van rá, de az csak egy vélemény.
Engem a tények érdekelnek: az oldalnak napról napra több látogatója, több előfizetője, a cégnek pedig több bevétele van.
Amíg nem volt pénzünk, én raktam össze sablonból a céges oldalt. Amikor már volt, több százezerért fejlesztettek nekünk erre az oldalra. A lehetőségeid szerint és a célszerűség alapján dönts az üzletben, ne érzelemből.
Ez a logókészítő már nem aktív, de egy másik igen: ennél a gignél három logótervet kaptam 20 dollárért egy másik vállalkozásomhoz. (A termék dobozát már a Kreanodon készíttettem el 50 000 forintért.)
Itt is sikerrel jártam, de ez nem mindig van így. A könyvelő cégünknek 25 dollárért készült logótervet például kukáznom kellett:
Most már a saját grafikusunkkal terveztetek, például egy hamarosan induló új (és izgalmas) projektünknek tegnap készült el a logóterve, amelyért nettó 20 ezer forintot fizettem:
Nem tudom, látható-e a különbség, mindazonáltal én nem azt mondom, hogy olcsón akard megoldani a dolgot, inkább azt, hogy mérd föl a lehetőségeidet, és bátran kísérletezz.
A logóddal egyébként egy csomó dolgot lehet csinálni: 2013-ban volt egy hölgy, aki vállalta, hogy pózol a melltartójára nyomott céglogóval. A 25 dollárért készült képeket végül sehol sem használtam föl, mert szerintem már a jó ízlés határán vannak, a mi arculatunkhoz nem illik, így itt is csak kicsiben mutatom:
A Fiverren az alacsony árak miatt könnyű vásárolni, és bizony sokszor előfordul, hogy a lelkes bevásárlás végén olyan is a kosárba kerül, amit nem fogsz használni.
Ez a kép 10 dollár volt.
Ez meg csak 5.
Ami viszont zseniálisan bevált: a logónk mozgóvá tétele. Ezt látod a videóink végén, szerintem igényes megoldás, és itt csak 20 dollárt fizettem érte.
Karikatúrában is nagy a kínálat
Egy vicces termékhez volt szükségem egy Orbán Viktor-karikatúrára, amelyet egy román srác 5 dollárért készített el (sajnos már nem aktív az oldalon).
A másodlagos blogunkon látható Family Guy-szerű képek a szerzőinkről fejenként 5 dollárt kóstáltak. Itt kérheted, de érdemes az egész karikatúrás kategóriát átnyálazni, mert ez tényleg olcsó lehetőségeket rejt. Manapság a Kontent magazinunkba egy képet egy hazai srác 10 ezer forintért készít el.
Videókat és infografikákat is kérhetsz
Utóbbiaknál problémát jelenthet a magyar nyelv, érdemes olyan szolgáltatást kérni, ahol szerkeszthető formában kapod meg a fájlt, ő elkészíti angolul, te pedig magyarítod.
A nyelvproblémák persze áthidalhatók: az általunk megírt szkript alapján (a Fiverren 5 dollárért megírt ugyanis szörnyű volt) egy izraeli srác 200 dollárért készítette el az alábbi infovideót úgy, hogy egyetlen szót sem ért magyarul.
Tőle itt tudsz rendelni.
Amivel kétes eredmények érhetők el
Sokan ajánlanak fordításokat és idegen nyelvi lektorálást. Próbáltam én az oroszt, szlovákot, románt, angolt, németet, franciát, csehet, lengyelt és törököt is, és nagyon hullámzó a minőség. Mivel én nem a fordítást, hanem honosítást szeretem (hiszen egy tanult nyelvnél nem biztos, hogy a fordító úgy ismeri a helyi adomákat, mint az, aki ott született és élt), reménykedtem, hogy találok jó fordítót, de az ellenőrzéseknél jellemzően kiderült, hogy sem a helyesírás, sem a fordítás minősége nem tökéletes.
Eleve általában csak angolról megy a fordítás, ha tehát a magyar cikkeidet akarod megjelentetni, először angolra kell itthon fordítanod. Ellenőrizni nem igazán tudod (hacsak nem fizetsz még az oldalon páraknak lektorálásért, de az sem biztos), így bár tényleg pár dollár egy cikket lefordítani, ügyfélanyagok esetében sosem használtuk az oldalt.
Játszani jó, de itt profi fordítót találni szinte lehetetlen: az árak túlságosan nyomottak a minőségi munkához.
Azt kapod, amiért fizetsz
Tele van a net horrorsztorikkal arról, hogy az 5 dolláros cikkek minősége milyen csapnivaló. (Még jobb az a gig, amelyben 10 db 500 szavas cikket adnak 5 dollárért – egészen biztos lehetsz benne, hogy ezeket lopják vagy spinnelik, azaz automatikusan generálják egy szoftverrel.)
Ha a cikk írója csak 1 órát tölt az írással, akkor 2,25 dollárral kevesebbet keres az USA minimálbérénél (és a bevétele után még adóznia kell, tehát a tényleges keresete ennek a töredéke lesz). 1 óra alatt nem lehet olyan minőségű cikkeket írni, mint amit ezen az oldalon is látsz.
De nem muszáj nekem hinned: ha van 5 dollárod, akkor próbáld ki, hogy milyen cikket kapsz (utána futtasd le Copyscape-en). Arra figyelj, hogy lehet, hogy a betűtípussal játszanak (a leadott doksiban más nyelv karaktereit is használják), így ha bemásolnád a Google-be, akkor nem ad semmilyen találatot (tehát azt hihetnéd, hogy eredeti az anyag).
A logóknál a helyzet ennél enyhébb, de ott is figyelned kell arra, hogy eredeti logót kapsz-e. És az 5 dolláros logó összehasonlíthatatlan lesz egy profi látványügynökség logójával.
A Fiverr arra jó, hogy kis részmunkákat kiszervezz. A teljes weboldalad, a komplett arculatod és az olvasmányos, üzletszerző blogodat nem tudod megvásárolni Fiverren.
Te mit vettél Fiverren? És milyen minőséget kaptál? Írd meg kommentben, hiszen arra való.
Show More