Beszéljünk valami nagyon fontos dologról, mégpedig a YouTube rangsorolási faktorok közül a legjelentősebb tényezőről, a nézési időről.
Hogyan befolyásolja ez a keresési eredményeket?
Mit kell tenned, ha nemcsak az első oldalon szeretnél szerepelni, hanem az első találatok között is?
Öt éve már, hogy megtörtént a videómegosztó egyik legfontosabb algoritmusfrissítése, és ez már nem a 2012 előtti időszak, amikor a megtekintések számát kellett valahogy felturbózni (klikk-klikk-klikk, mint az őrült). A silány, néző által lekapcsolt tartalom ugyanis komoly büntetést és száműzést von maga után.
Arról van szó, ami nem mellékesen a tartalommarketingnek is alapja: minőségi tartalmat kell gyártanod, nem webszemetet, ami legfeljebb kattintásra vonz (tényleges fogyasztásra viszont ritkán). Ez egy hosszú távú munka, viszont megéri.
Rangsorolási tényezők a YouTube-on
A nézési idő nem az egyetlen, hanem az egyik legfontosabb rangsorolási tényező, éppen ezért – ha kisebb mértékben, de – számítanak a következők is:
- kommentek száma
- megtekintés utáni feliratkozók aránya
- megosztások száma
- hányan tették Kedvencek közé a videót
- interakciók száma (upvote, downvote, megosztás, komment)
A YouTube ezek mellett előnybe helyezi a helyi videókat, tehát Magyarországon a magyar nyelvűt: ha felhasználóként szép hazánk határain belül rákeresel egy kulcsszóra, akkor hazai csatorna (tartalma) fog először megjelenni a keresések között (ha van releváns videó).
Mi az a nézési idő?
Mivel több száz órányi tartalom kerül fel a YouTube-ra minden egyes percben, ezért természetes, hogy a videómegosztónak valahogy rangsorolnia kell ezeket a tartalmakat. Emiatt tud a rendszer egy felhasználói keresés után releváns találatot adni neked.
A nézési idő a Google saját megfogalmazása szerint az az időmennyiség, amit egy megtekintő az adott videóra szán (hasonlatos az oldalon töltött időhöz). Nem mindegy ugyanis, hogy azt a videót csak megnyitják (és akár azonnal be is zárják) vagy hosszasan (akár végig is) nézik.
A végignézés arra utal, hogy a szóban forgó tartalom minőségi tartalom. Az a videó ugyanis, amit kattintás után sokáig néznek, vélhetően releváns, tehát érdemes egy másik felhasználó keresésekor is megjeleníteni találatként.
A Google maga is elismeri, hogy ezt az értéket mutatóként használja a javasolt videók összeállításakor, és hogy az algoritmus előnyben részesíti a hosszabb nézési időt elérő videókat. Úgy is mondhatjuk:
nézési idő > kattintás.
Miért baj, ha alacsony a videód nézési ideje?
A nézési idő a videó esetében egy kvázi visszafordulási arány, vagyis arról is szól, hogy mennyien zárják be az anyagodat. Nem nehéz belátni, hogy a YouTube-nak is érdeke feltornázni ezeket a számokat, hiszen ha valaki több időt tölt a videóddal, az egyúttal több időt tölt a videómegosztó felületén is.
Amennyiben a nézési idő alacsony, akkor kereséskor a YouTube hátrébb fogja rangsorolni a tartalmadat. Mindegy, hogy sok a megtekintés vagy hogy még kommentelnek is a tartalom alá.
A kommentelés és az értékelés ekkor már nem sokat nyom a latban. Aláhúznám az „ekkor” szavacskát, mert ha a nézési idő megfelelő, akkor rangsorban a következő két fontos faktor:
- a megtekintések száma
- és az interakció (lájk, megosztás, komment)
A kérdés persze ilyenkor az, hogy:
Mivel növelhetem a nézési időt?
- Minőségi és egyedi tartalmat kell gyártani. Hogy mitől lesz minőségi egy videó? Attól, hogy a tartalma érdekes, a formátuma pedig fogyasztható (például FullHD, valamint jól látható és hallható a beszélő).
- Legyen minél több feliratkozód. A videóidat a csatornádra feliratkozók nézik meg nagyobb arányban, és ők többször lájkolnak vagy kommentelnek is, hiszen elhivatottabbak a márkáddal (személyeddel) kapcsolatban. A videók végén ezért legyen CTA, ami feliratkozásra buzdítja a nézőket.
- Az első 10-15 másodperc létfontosságú, ezért húzd be a néződet. Készíts intrót, és viselkedj úgy, mintha a kezdés egy lead lenne, amivel fel akarod kelteni a néződ figyelmét.
- Csinálj playlistet. Egy playlist létrehozásával még lineárisabb fogyasztói élményben lehet része a potenciális nézőknek. Több és több anyagot kaphat meg tőled, és értékelni fogja a tematikus rendszerezést. Megteheted azt is, hogy a meglévő videóidból csinálsz egy sorozatot, és azokat egy adott tényező alapján szekvenciákba gyűjtöd.
Trükkök, amelyekkel ráveheted a kattintásra a nézőt
Kattintás nélkül persze nincs megtekintés, és nincs hosszú nézési idő sem, ezért érdemes röviden összefoglalni, hogy mivel veheted rá a nézőket arra, hogy a te videódat válasszák.
Figyelem! Ezek csak a kattintást segítik. Ha a videód nem jó, a nézési időt ezek nem növelik, és a kattintás mellett legfeljebb csak egy kis haladékot adnak.
- Cím. Hatásos, tömör legyen, és szerepeljen benne a kulcsszó. Így írj jó címeket.
- Indexkép. Hatásvadász legyen, de ne hazug, mert ha nem azt kapják meg a nézők, amiért kattintottak, akkor lepattannak (így csökken a nézési idő). A nézők nem tolerálják a félrevezető tartalmakat.
- Megosztás a közösségi médiában. Facebook, Google+ a találati listán való szereplés érdekében.
- Ágyazd be a videódat oda, ahová csak tudod. Releváns blogposzt alá, landingre és e-mailbe, ha épp jó a hírleveled témájához.
- Készíts interaktív befejezést. Ne csak feliratkozásra buzdítsd a néződet, hanem hívd fel a figyelmét más videókra is, amik érdekelhetik őt.
Rossz hír: az annotation (vagyis a videóban szerepeltethető megjegyzések és azok szerkesztésének lehetősége) május 2-tól megszűnik.
Ha többet szeretnél tudni arról, hogy miképp érhetsz el még jobb helyezést a találati listán, olvasd el ezt a cikkünket.
Hogyan elemezheted a nézési időt?
A YouTube Analytics segítségével, amit erre a linkre kattintva érhettek el. Ha be vagytok jelentkezve a saját csatornátokba, akkor ez a link automatikusan a megfelelő helyre visz. A felület amúgy a Videókezelő néven ismert vezérlőpult Elemzés nevű füle, ahol elképesztő számokat nyerhetsz ki a saját anyagaidról.
Jól látszódik az Áttekintésből, hogy nézési idő a mi csatornánkon emelkedett az utóbbi egy hónapban, és egy videót átlagosan 5 percig néznek meg a felhasználóink. A megtekintési szám csökkenése másodlagos, főleg, hogy kevesebb videó került ki a szóban forgó időszak alatt.
Bal oldalon kattintsunk a Nézési idő fülre. A mi esetünkben ez látható:
Mi segít a YouTube-csatornád teljesítményének méréseben?
A nézési időre vonatkozó jelentések: Nézési idő, Demográfia, Lejátszási helyek, A forgalom forrásai, Eszközök. A nézési idővel kapcsolatos legfontosabb fülek.
Lejátszási helyek (látható, hogy nekünk nemcsak a YouTube-on, hanem a posztokba ágyazva is megnézik a videóinkat):
A forgalom forrásai. Látod a képen, hogy miért fontos bekerülni a Javasolt videók közé:
Közönségmegtartás fül (külön). Pontosabb képet kapsz arról, hogy egy adott videót összesen hány percig néztek meg a felhasználók, valamint mennyi a megtekintések átlagos időtartama és a megtekintési százalék.
Tevékenységmegjelenítések fül: Előfizetők (feliratkozók), Tetszik és nem tetszik, Videók a lejátszási listákon, Megjegyzések, Megosztás, Kommentárok, Kártyák. Az engagementet méri, vagyis hogy a nézők miképp reagálnak a videós tartalmaidra. Lájkok, kommentárok, megosztások.
Az Elemzés fül rendkívül hasznos segítség, amikor képet szeretnél kapni az élesített videók eredményeiről. Törekedj arra, hogy minőségi tartalmak kerüljenek ki az oldaladra, és ha így teszel, akkor a nézési idő emelkedni fog, a YouTube algoritmusa pedig ezt hosszú távon meg fogja neked hálálni.
Show More