A keresőoptimalizálás célja az, hogy egy adott tartalom (legyen az a honlapod vagy a videód) a lehető legjobb helyen jelenjen meg a Google találati listáján. És azért a Google-ról beszélünk, mert:
- ezt használja a legtöbb fogyasztó (világszinten 67,8 százalék),
- a videómegosztó oldal immáron 10 éve a Google tulajdona,
- a YouTube az egyik legnépszerűbb kereső, ami asztali gépeken népszerűbb immár, mint a Google.com.
Egy videóval persze több dolgunk van, mint leforgatni és feltölteni azt.
A keresőoptimalizált YouTube-tartalmakkal elérhetjük, hogy az elkészült videókat egyszerűen megtalálják a felhasználók, és hogy azok előrébb kerüljenek a keresés után.
Persze ez még csak a dolog egyik része, hiszen a találat megtekintés nélkül nem sokat ér. Hiába a tökéletes SEO, ha a videó minősége nem éri el a kívánt szintet, akkor a nézők nem szeretik majd azt, nem nézik végig, sőt le is osztályozzák, ezzel pedig kontraproduktív a folyamat – a keresőmotorok a releváns, friss, megfelelően fókuszált és eredeti tartalmakat preferálják.
via professionaloptimizers.com
Mínusz egyedik szabály: a minőségi tartalom
Bármilyen furcsa, de a szakemberek is úgy tartják, hogy a keresőoptimalizálás alapja a minőség. Szóval, csinálj egy überjó videót, nincs mese.
Írd fel magadnak: érdekes, a célközönséged figyelmét felkeltő tartalmat kell készítened. Máskülönben hiába alkalmazod a lentebb részletezett trükköket, a videódat nem fogják megnézni, és a YouTube rájön, hogy értéktelen ipari hulladékot tettél fel.
Hogy mi a jó videó? Az, ami aktiválja a nézőket, vagyis megosztásra és kommentelésre biztatja őket.
Emellett döntsd el az is, hogy mi a célod a videókkal? Egy YouTube-csatornát szeretnél létrehozni, és annak szeretnéd a feliratkozói bázisát növelni, vagy saját honlapod helyezését akarod javítani? Ha az utóbbi a célod, akkor közvetlenül a honlapodra töltsd fel a kész anyagot, és ne a YouTube-linket ágyazd be. A keresőmotorok ugyanis a YouTube-videót előbbre fogják ilyenkor rangsorolni, vagyis a céloddal ellentétes eredményt érsz majd el.
Tételezzük most fel, hogy te mindenképp egy YouTube-csatornában gondolkodsz, és szeretnéd a megosztóra feltölteni a videóidat. Miképp javíthatod ebben az esetben az elérését a SEO segítségével?
Ciánnal a videó címe (Hogyan lendíthetsz egy weboldal…), alatta szürkével a csatorna neve (Magyar Marketing Fesztivál)
Nulladik szabály
Kezdd azzal, hogy magát a YouTube-csatornádat is optimalizálod.
Saját csatorna létrehozásáról itt olvashatsz, de mielőtt megijednél a Google Supporttól, szögezzük le, hogy nem olyan nagy ördöngösség a dolog:
- Először is be kell jelentkezned egy e-mail címmel, ami lehet céges is.
- Ezt követően ugorj a Channel Switcherre, ahol új üzleti csatornát hozhatsz létre. Add meg a márkafiók nevét, ügyelj az alapos és célzott leírásra, valamint figyelj oda a kulcsszavakra is. Emellett megadhatsz csatornaképet, valamint a csatornabeállításoknál testre szabhatod a fiókodat.
- Figyelj arra is, hogy alul még pontosíthatsz pár dolgot: a nyelvet és a tartalom helyét, valamint be- vagy kikapcsolhatod a korlátozott módot.
- A csatornáddal kapcsolatos statisztikákat a Videókezelőben nézheted meg.
Első lépés: adj nevet a csatornának
Második lépés: adj leírást, képet a csatornádhoz
Ezután jöhet a videó feltöltése.
1. Kulcsszavak
A YouTube SEO alapja ugyanúgy a kulcsszó, amiből a leginkább testhez állót kell kiválasztanod, hogy a felhasználók végül megtalálják a tartalmadat.
Hogy melyik a jó kulcsszó? Kutass: mire keresnek az általad megcélzott nézők, mi passzol a leginkább a videódhoz, és melyik az a kulcsszó, amelynél nem kell nagy konkurenciával számolnod.
A kulcsszókutatás segítségével megtalálhatod és kiválaszthatod a legjobb kulcsszavakat, amelyekkel feljebb kerülhetsz nemcsak a YouTube, hanem a Google keresőjében is.
Mire van ehhez szükséged? Az egyik legegyszerűbb módszer az, ha az Analyticset vagy a Google Keyword Plannert használod, de hasznos a Keyword Tool is, amivel egyszerűen rászűrhetsz a kívánt kulcsszavakra nyelv és ország szerint. Az legyen a célod, hogy olyan kulcsszavakat találj, amikkel a Google/YouTube (Bing?) első oldalára kerülhetsz.
Keyword Tool: a szolgáltatás érdemi részéért (például youtube-os kulcsszavak) fizetni kell
Előfizetői tartalom
Kattints a gombra és olvasd el, hogy mi mindent tartalmaz az előfizetés, miért éri meg és miért nem akarsz ebből kimaradni.